Studentům chodí kázat nebezpeční extremisté a islámští radikálové? Analytici zveřejnili alarmující zprávu

Londýn - Britské univerzity uspořádaly v posledním akademickém roce 2016/17 celkem 110 akcí, na kterých se představili extremističtí řečníci, přičemž nejvyšší podíl takových přednášek se odehrál v londýnských institucích. Vatuje před tím zpráva konzervativního think-.tanku.

Akce s účastí extrémistů byly většinou organizovány islámskými společnostmi a skupinami a mezi řečníky se objevili také bývalí zadržovaní a islamisté z Guantanamo Bay. Bývalý vůdce Ligy anglické obrany (EDL) Tommy Robinson pak byl jediným „krajně pravicovým" řečníkem na seznamu, promluvil hned na dvou univerzitách.

Autoři zprávy z think-tanku The Henry Jackson Society říkají, že zjištění naznačují, že navzdory tvrzení předsedkyně vlády Theresy Mayové, že „už toho bylo dost", jsou univerzity nadále zranitelným cílem pro extrémisty propagující své poselství.

Extrémisté byli pozváni, aby mluvili se studenty v elitních institucích, včetně univerzit v Oxfordu, Bath, Warwicku a Manchesteru. Ve většině případů nebylo vynaloženo žádné úsilí k napadání nebo vyvážení jejich názorů, uvádějí analytici.

Londýn je přitom region s nejvyšším počtem takových událostí, došlo tu k 43 takovým přednáškám. Velkou část z nich (celkem 14) hostila Škola orientálních a afrických studií (SOAS). Autoři zprávy však také zjistili, že většina univerzit splňovala požadavky vládní agendy pro předcházení terorismu, včetně nahlašování studentů, u kterých hrozí riziko radikalizace.

„Univerzity dodržují svou zákonnou povinnost zabránit takové radikalizaci. Nyní je nutné učinit krok dopředu. Extrémní mluvčí a organizace pravidelně pořádají akce v kampusech a inzerují je studentům na stránkách sociálních médií,“ uvedl hlavní autor studie Richard Black.

„Ve většině případů jsou tyto události nevyvážené, což znamená, že mluvčí šíří své názory, aniž by byly jakkoliv zpochybňovány. Jen společné úsilí univerzitních pracovníků, studentů, organizátorů událostí a odborníků z celé občanské společnosti zajistí, že extrémizmus bude vystaven silné výzvě,“ dodává.

Mezi skupiny, které vyslaly většinu fundamentalistů do škol, patří například Muslimská debatní iniciativa, Islámská asociace vzdělání a výzkumu (iERA), Nadace muslimského výzkumu a vývoje (MRDF), Hittin Institute, Sabeel a CAGE. Právě tyto skupiny organizovaly více než 50 procent problematických akcí.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Londýn radikalizace extremismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy