Afghánky v Kábulu protestovaly proti zákazu vysokoškolského vzdělání

Proti zákazu univerzitního vzdělání, které v úterý vydalo islamistické hnutí Tálibán, dnes protestovaly desítky lidí v Džalálábádu před druhou největší univerzitou v Afghánistánu, uvedl list The Guardian. Několik žen dnes proti nařízení podle BBC protestovalo také v Kábulu. Rozhodnutí, kterým hnutí omezilo jednu z posledních svobod, které afghánské ženy v zemi doposud měly, odsoudily OSN, Spojené státy, Británie i další země. Afghánky mají v zemi v současnosti přístup pouze k základnímu vzdělání.

Několik desítek žen a mužů dnes protestovalo před Nangarhárskou univerzitou v Džalálábádu proti rozhodnutí Tálibánu zakázat afghánským ženám univerzitní studium. Ženy proti nařízení demonstrovaly také v Kábulu, tam ale podle BBC představitelé Tálibánu shromáždění rychle rozehnali. Na sociálních sítích lidé sdíleli hesla jako "Stůjte na straně afghánských žen" nebo "Vzdělání je naše právo". Od loňského srpna, kdy Tálibán v zemi převzal moc a začal práva a svobody žen postupně omezovat se protestů žen a dívek za právo na vzdělání uskutečnilo již několik.

"Afghánistán je pro ženy jako klec," uvedla tamní akademička a aktivistka Humaíra Kadíríová, která žije ve Spojených státech. Dodala, že v afghánském veřejném prostoru nyní pro ženy nezbývá místo. Nejenže mají přistup pouze k základnímu vzdělání, ale nemohou ani do parků, lázní či tělocvičen a jsou vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě.

"Jak na to mohu reagovat? Věřila jsem, že se budu moci vzdělávat a změnit tak svou budoucnost, ale oni (Tálibán) tuhle naději zničili," řekla BBC jedna ze studentek Kábulské univerzity. Členové islamistického hnutí Tálibán dnes podle několika agentur střežili vstup do univerzitních areálů v afghánských městech a odmítali dovnitř vpustit studentky. Mnohé z nich podle BBC odcházely s pláčem.

Prosazený zákaz poukazuje na vítězství fundamentalistické frakce Tálibánu. Mnoho členů hnutí z měst jako Kábul chtělo, aby dívky starší 12 let měly ke vzdělání přístup. Současný vůdce hnutí Hajbatulláh Achúndzáda ale tímto krokem definitivně prosadil názor, že moderní vzdělání je z hlediska islámu špatné, obzvlášť pro ženy a dívky.

Podle Navídy Churásaníové, jedné z mála afghánských odbornic na islám, nařízení hodnoty islámu popírá a nemá v něm místo. Islám podle Churásaníové, která v současnosti žije v Kanadě, nařizuje vzdělání jak mužům, tak ženám. Tento názor s ní sdílí i nejmenovaný imám, který žije v Afghánistánu. BBC potvrdil, že v islámu by měli mít přístup ke vzdělání muži i ženy.

Nařízení nepochybně zkomplikuje snahy vlády Tálibánu o mezinárodní uznání a zrušení sankcí, které tvrdě dopadají na afghánskou ekonomiku. Hnutí Tálibán se navíc v posledních týdnech vrátilo k praktikám obvyklým v 90. letech, kdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 49 minutami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy