Míří do Evropy další davy uprchlíků? Vyvstal závažný problém

Berlín - Yemane Mesgen se narodil a vyrůstal v Eritreji, kde se vláda podle OSN dopouští válečných zločinů. Poté, co vstoupil do policejní služby, se Mesgen rozhodl uprchnout ze své vlasti. Uvažoval, že by šel do Evropy, ale bál se nebezpečné cesty přes Libyi a Středozemní moře. Namísto toho si vybral Izrael, čehož později hořce litoval. „Izraelská vláda nemá ráda uprchlíky“, řekl televizi Al-Džazíra v Berlíně.

Mesgenovi se podařilo bezpečně přejít přes Súdán skrz Sinajskou poušť - kde mnoho Eritrejců bylo zajato a mučeno - a vstoupil do Izraele v roce 2008. Izraelská vláda však je velmi nepřátelská vůči eritrejským státním příslušníků. Status uprchlíka je přiznán méně než jednomu procentu příchozích. Izrael nedeportuje Eritrejce zpět do jejich nebezpečné domoviny, protože to by bylo porušením Úmluvy o uprchlících OSN. Namísto toho Eritrejci získávají krátkodobá víza, která musí být obnovovány. Nemají právo na práci ani na sociální zabezpečení.

Mesgen žil v tomto právního limbu po dobu sedmi let. Přežíval jen díky tomu, že pracoval nelegálně v restauracích a sdílel malý jeruzalémský byt s dalšími Eritrejci.  V roce 2015 mu izraelské úřady nařídily, aby se přesunul do Holotu, detenčního zařízení pro nelegální imigranty, které dokáže pojmout až 3000 lidí, které nemají žádné vyhlídky na práci nebo volný pohyb. Jedinou další možností, kterou měl, bylo se navrátit dobrovolně do své domoviny nebo jít do jiné africké země. „Řekl jsem jim, že nemůžu jít zpět do své země, ale že se vrátím do Afriky," říká Mesgen.

V červenci 2015 jej izraelský migrační úředník doprovodil na Ben-Guriono mezinárodní letiště, dal mu jednosměrný lístek do  Rwandy spolu s dokumenty pro rwandské imigrační úředníky a 3500$ v hotovosti, což je odměna pro ty, kdo opustí Izrael dobrovolně. Tato iniciativa byla spuštěna izraelským imigračním úřadem v roce 2013 s cílem přesvědčit žadatele o azyl, aby opustili zemi. Mesgen je jedním z více 14000 žadatelů o azyl, převážně z Eritreje a Súdánu, kteří odešli z Izraele prostřednictvím programu dobrovolného odchodu v průběhu posledních tří let. Tedy, shrnuje al-Džazíra, Izrael jako signatář Úmluvy o uprchlících OSN, posílá lidi, kteří potřebují ochranu, do zemí, kde jim není poskytnuta a nutí je jít skrze nebezpečné pašerácké cesty.

Mesgenův příběh je toho svědectvím. Izraelský imigrační úřad mu slíbil ubytování a práci v zemi, kam dobrovolně odešel. Když však Mesgen dorazil do Rwandy, bylo mu řečeno „Johnem z imigračního“, že jej jako jiné jeho eritrejské soukmenovce za 250$ propašuje do Ugandy. Ve své zprávě Deportováni do neznáma, Hotline for Refugees and Migrants – nezisková organizace z Tel Avivu- dokumentuje, že to je běžná praktika v Rwandě. Eritrejcům je odepřen pobyt, jsou zajati ve vile v Kigali, a nakonec pašováni do Ugandy.

Mesgan se před Ugandu dostal do Súdánu, kde byl chycen a uvězněn po dobu dvou měsíců. Úřady mu sdělily, že nemá žádný pas, takže by mohl být zločinec. „Je to pro nás nebezpečné. Nemůžeme vás pustili z vězení." Mesgen se pomocí úplatku nakonec dostal z vězení a pokračoval v nebezpečné a drahé cestě před Súdán do Libye, kde se v Benghází nalodil na 10 metrů dlouhou rybářskou loď, která ho měla vzít do Itálie. Loď se ztratila na moři po dobu 48hodin a byla nakonec zachráněna italskou námořní službou. Mesgenovi se podařilo dosáhnout Německu v září 2015. Za cestu zaplatil 10 000 $.

Nejasnosti okolo izraelského přesidlovacího programu

Legálnost izraelského programu dobrovolného odchodu byl řešena v roce 2014 izraelským soudem. Stát oznámil, že má dvě tajné dohody s dvěma neidentifikovanými zeměmi. Izraelský premiér Benjamin Nethanyau poslal soudu dopis, ve kterém píše, že odhalení totožnosti obou zemí by mohlo „poškodit zahraniční vztahy Izraele." Izraelský imigrační úřad na dotaz Al-Džazíry též odpověděl záporně s tím, že dohody jsou důvěrné. Izraelský soud nakonec legitimizoval program dobrovolného odchodu.

Zástukyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Izraeli, Walpurga Englbrechtová, řekl Al-Džazíře, že jsou velice znepokojeni celou situací, protože nemají informace o tom, že by uprchlíci měli potřebná opatření na svou ochranu. Izrael by měl poskytnout ujištění, že žadatelům o azyl, kteří opouští dobrovolně Izrael, je skutečně poskytnuta odpovídající dokumentace, povolení k pobytu a právo pracovat. UNHCR není proti dobrovolnému opuštění země, ale proti problematičnosti postupu, který se jeví tak, že není o sdílení odpovědnosti, ale o přesouvání zátěže.

Program dobrovolných odchodů mají i další země – Austrálie i EU. Je to právě nejasnost izraelských dohod s Rwandou a Ugandou, která alarmuje pozorovatele, říká Reuven Ziegler, asistent výzkumu Centra uprchlických studií na Oxfordské univerzitě. Podle Zieglera mají žadatelé o azyl „velmi nejisté postavení, pokud vůbec" ve Rwandě a Ugandě – nejsou připuštěni k určení statusu uprchlíka (Refugee Status Determination) a musí pokračovat v cestě a žádat o ochranu jinde.

V Izraeli je momentálně 29 367 Eritrejců, podle posledních údajů zveřejněných izraelským imigračním úřadem. Podle izraelského deníku Haaretz bylo minulý prosinec 1860 Eritrejců a Súdánců v detenčním zařízení pro nelegální přistěhovalce Holot. V celé EU, asi 93 procentům eritrejských žadatelů o azyl je udělena nějaká forma ochrany. Mesgenova žádost o azyl v Německu byla vyřízena během měsíce a byl mu přiznám status uprchlíka se všemi jeho sociálními a ekonomickými právy. Nájemné  mu kryje německý systém sociálního zabezpečení a jeho rodina (žena, taktéž eritrejská uprchlice, a dvouměsíční batole) dostává měsíční příspěvek ve výši asi 1000 eur.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael zvažuje deportaci násilníků z Eritreji, naznačil Netanjahu

Premiér Benjanim Netanjahu v neděli uvedl, že Izrael zvažuje deportaci Eritrejců, kteří se o den dříve zúčastnili výtržností. Protesty uchazečů o azyl z africké země se v sobotu v Tel Avivu zvrhly v násilnosti a střety s policií. Zranění utrpělo přes sto lidí. 

Více souvisejících

Eritrea Izrael uprchlíci

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 39 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Hamás dostal od Izraele ultimátum: Máte týden, jinak jdeme do Rafahu

Izrael dává palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na přijetí dohody o příměří a propuštění rukojmích, jinak hrozí zahájením pozemní operace v Rafáhu na jihu Pásma Gazy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy