Migranti z Afriky rozvrátili hospodářství. Státy marně řeší, kde sehnat pracovní sílu

Gambia (Afrika) - Když se do Gambie dostaly zprávy o tom, že mladý muž původem z vesnice tragicky zahynul na moři během pokusu připlout do Evropy, jeho rodina truchlila. Ale jenom chvilku. Druhý den už naléhali na mladšího bratra mrtvého, aby se vydal na tu samou cestu, i když dobře věděli, že mohou přijít i o dalšího syna.

"Když můj bratr Sleiman Danso zemřel, byla to vůle Alláha," tvrdil nejstarší syn v rodině, Ebrima Danso, který vlastní melounovou farmu v okolí. Přesto bez okolků klidně vyšle dalšího mladšího sourozence na nebezpečnou cestu. "Pokud se mu to podaří, pak zajistí obživu matce i zbytku rodiny. Pokud ne, pak je to opět vůle Alláha. Nechám vše v rukou Alláha," tvrdí Dansa.

Nejmladší syn se vydal na cestu o několik dní později. Když dorazil do Severní Libye, byl údajně unesen místní milicí. Od té doby o něm rodina nemá žádné zprávy. Evropa mezitím ve velkém varuje Afriku, že cesta je skutečně nebezpečná a ani při doplutí k italským či jiným evropským břehům není nikomu zaručeno, že bude v bezpečí a nečeká ho deportace. Na varování však uprchlíci neslyší.

Všichni v Gambii pochopitelně ví, co je na cestě může čekat. Smrt přitom není výjimkou, přesto mladí afričtí muži svůj sen nevzdávají. Poukazují hlavně na špatnou ekonomickou situaci, která je nutí nasednout na poškozené malé loďky. "Samozřejmě jsem nechtěl, aby mí synové podstupovali risk. Ale nemáme jinou možnost, pokud chceme přežít," tvrdil Wasasi Singhateh, otec tří synů.

Dva chlapci ze Singhatehovi rodiny přitom umřeli během nehody, kdy vzplála palivová nádrž na lodi pašeráků. Padesát z celkových 150 přítomných uprchlíků podlehlo pak vážným popáleninám. Třetí syn přežil a dostal se do Španělska, odkud posílá každý měsíc domů rodině 50 euro. Malá částka zajistila rodině přežití až do dneška.

Gambie je rozlohou nejmenší stát na africkém kontinentu, má jen kolem 2 miliony obyvatel. Přesto jeho obyvatelé patří k pětici národností, které nejčastěji připlouvají do Evropy ze severní Afriky. V první polovině letošního roku dokonce tvořili Gambijci nejvyšší počet přicházejících uprchlíků do Itálie.

V západní Africe ovšem tento exodus činí nemalé problémy. Většina obyvatelstva se živí zemědělstvím, které činí až 30 procent hrubého domácí produktu. V některých místech je zdrojem příjmů pro 70 procent obyvatelstva. Jenže migrace působí, že jsou některá místa zcela vylidněná.

"Mladí doslova z některých oblastí zcela zmizeli a na polích nemá kdo pracovat," varuje pozorovatelka OSN Ada Lekoetje. Aktivistka taky tvrdí, že ekonomická situace už není hlavním motivem odchodu, v některých částech za to může i měnící se mentalita. "Úspěšní uprchlíci do Evropy se dokonce stávají vzorem dospívajících. Nahradili tak doktory a právníky, kteří byli doposud elitou země," dodává.

Humanitární pracovníci si však v oblasti všímají zajímavého úkazu. Většinou za rozhodnutím mladých odejít nestojí ani tak jejich vlastní sen, ale naléhání rodiny, zvláště matek. Ty dokáží svým dětem hodně zamotat hlavu. "Všichni jsme pod tlakem matek, abychom odešli," řekla aktivistka Fatou Fofene z vlastní zkušenosti.

Pro africké matky je momentálně prestiží, když se můžou pochlubit známým, že mají dítě v Evropě. Naopak mladí, kteří zůstávají v oblasti, se žádného respektu nedočkají. Taktika matek je přitom různorodá, často sahají i po psychickém týrání. Svým dětem říkají, že jsou k ničemu, případně jim vytýkají a zveličují finanční zátěž pro rodinu. Často také oslavují ty, kteří se do Evropy vydali, ať už úspěšně či ne.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

afrika Imigranti z Afriky a Blízkého Východu uprchlíci

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 36 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

K eurovolbám přišla polovina občanů unijních států. V Česku byla účast slabá

Účast ve volbách do Evropského parlamentu dosáhla v Evropské unii průměrně 51,01 procenta, což je nejvyšší volební účast v EU od roku 2004.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy