Přírodní katastrofa v JAR: Země téměř nemá vodu. Ohroženo je dalších 45 států

Pretoria - Kvůli mimořádnému suchu vyhlásila Jihoafrická republika na celém území stav přírodní katastrofy. K nedostatku vody přispěly podle agentury AP globální klimatické změny a masivní růst populace Kapského Města.

V Kapském Městě hrozí přerušení dodávek pitné vody. Krizové řízení je nyní v rukou vlády.

Úřady rozhodly po "přehodnocení rozsahu a závažnosti současného sucha". To má kořeny v období výjimečného sucha v letech 2015 a 2016, po němž se zásoby vody kvůli trvale nízkým srážkovým úhrnům neobnovily.

Kapské Město, čtyřmilionová aglomerace na jihozápadě JAR, je oblíbeným cílem turistů. Od začátku měsíce tam ale platí limit 50 litrů pro denní spotřebu vody na osobu. Takzvaný "den nula", kdy úřady zavřou kohoutky všem "postradatelným" odběratelům, se díky úsporným opatřením místních farmářů posunul z 11. května na 4. června.

Nejistý je ovšem i vývoj v centrální části JAR a také v sousedním Lesothu. Znepokojivě nízké hladiny hlásí přehrady v Lesothu, z nichž čerpají vodu jihoafrická velkoměsta Johannesburg a Pretoria.

Podle údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se s podobným nedostatkem vody jako JAR (mají k dispozici méně než 1000 krychlových metrů vody na obyvatele za rok) ve světě potýká 45 zemí. S extrémním nedostatkem vody (méně než 500 krychlových metrů na obyvatele za rok) bojuje 29 zemí, mezi nimi například Alžírsko, Izrael nebo Katar. Ohroženy jsou také zásoby podzemní vody, na nichž je závislá třetina obyvatel planety.

Mezi lety 1964 a 2014 se zejména kvůli populačnímu růstu a industrializaci spotřeba sladké vody více než zdvojnásobila, do roku 2030 se pak podle OSN poptávka po vodě ve městech zvýší o dalších padesát procent. Kromě Kapského Města se problémy s nedostatkem vody v poslední době vyskytly také v sierraleonské metropoli Freetown, v bolivijském La Pazu nebo v Ouagadougou, hlavním městě Burkiny Faso.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) v roce 2014 uvedl, že s každým oteplením planety o jeden stupeň ztratí zhruba sedm procent světové populace minimálně 20 procent svých obnovitelných vodních zdrojů. Hlavním světovým zdrojem spotřeby čerstvé vody je zemědělství, před průmyslem a domácnostmi.

Zásoby pitné vody lze zvýšit například odsolováním mořské vody, tímto způsobem se na Arabském poloostrově získává až 90 procent pitné vody, nebo opětovným využitím odpadních vod. Účinné čištění odpadních vod slouží jako dodatkový zdroj pitné vody a je i šetrné k životnímu prostředí. Recyklovanou odpadní vodu například úspěšně používají obyvatelé namibijské metropole Windhoek, kde se pro pitné účely upravuje až 35 procent odpadních vod.

Související

Zahara

Truchlí celá Afrika. Zemřela mladá afropopová hvězda Zahara

Oceňovaná jihoafrická zpěvačka Zahara, vlastním jménem Bulelwa Mkutukana, zemřela ve věku pouhých 36 let. O úmrtí hudebnice, která se věnovala žánru Afro-pop, informovalo jihoafrické ministerstvo kultury. Smutnou zprávu rozšířila dále velká světová média v čele s BBC.

Více souvisejících

jihoafrická republika Sucho Voda Lesotho

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy