Egypt zadržel známého islamistu a kritika vlády, prý má kontakty s Muslimským bratrstvem

Káhira - Egyptská prokuratura uvalila patnáctidenní zadržovací vazbu na prominentního islamistu Abdal Munaima abú Fatúha. Podezírá ho z udržování kontaktů s členy zakázaného Muslimského bratrstva.

Šestašedesátiletý abú Fatúh byl zadržen ve středu po příletu z Londýna. Podle agentury AP je jeho zatčení dalším příkladem snahy egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího oslabit opozici před březnovými prezidentskými volbami.

Abú Fatúh předsedá straně Silný Egypt. Jeho zástupce Muhammad Kassás byl minulý týden rovněž zadržen kvůli údajným vazbám na Muslimské bratrstvo. Zadrženo bylo ještě dalších pět členů strany, následně ale byli propuštěni.

Abú Fatúh a Kassás se podle úřadů pokoušejí vzkřísit Muslimské bratrstvo a s ním spřízněná média. Muslimské bratrstvo egyptská vláda označila za teroristickou organizaci a zakázala ho krátce poté, co armáda v roce 2013 svrhla prvního demokraticky zvoleného prezidenta po takzvaném arabském jaru a kandidáta za Muslimské bratrstvo Muhammada Mursího.

Zadržení dvou mužů je pokusem o oslabení opozice před prezidentskými volbami, které se budou konat 26. až 28. března a které už má prakticky předem vyhrané současný prezident Sísí, uvedla AP. V cestě k obhájení mandátu mu totiž stojí jen jeho stoupenec Músa Mustafa Músa, který oznámil kandidaturu na poslední chvíli, zdánlivě ve snaze ochránit prezidenta a vládu před posměšky, že volby mají jen jednoho kandidáta.

Další prezidentští kandidáti, včetně někdejšího premiéra Ahmada Šafíka a obhájce lidských práv Chálida Alího, kandidaturu stáhli ze strachu o bezpečí.

Abú Fatúh bude podroben výslechu také v souvislosti s rozhovorem, který poskytl kanálu Al-Džazíra, v němž egyptské úřady obvinil z porušování ústavy a falšování důkazů při stíhání kritiků. V lednu byl rovněž jedním z opozičníků, kteří označili nadcházející volby za nesvobodné a vyzvali Egypťany k jejich bojkotu. Vláda a Sísího stoupenci výroky opozičníků označili za pokus o převrat.

Abú Fatúh byl dlouholetým členem Muslimského bratrstva, ale v roce 2011 z něj vystoupil, aby mohl o rok později proti Mursímu kandidovat v prezidentských volbách. Podle prokuratury byl Abú Fatúh ale nadále v kontaktu s členy bratrstva žijícími v exilu.

Související

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí Muslimské bratrstvo

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy