Nejkrvavější současný konflikt, o kterém jste asi neslyšeli. Má na svědomí více mrtvých než nechvalně známá teroristická skupina

Některé krvavé konflikty jsou zcela mimo pozornost médií. Platí to i pro spor mezi pastevci a zemědělci v Nigérii. Ten je smrtelnější než působení nechvalně proslulé teroristické skupiny Boko Haram, působící na severu země, upozorňuje magazín Foreign Affairs.

Konflikt mezi usedlými zemědělci a pastevci v středním pásu Nigérie doposud vedl k smrti 10 000 lidí v poslední dekádě, 4 000 během posledních dvou let. Podle odhadů International Crissi Group byl ve srovnání s působením skupiny Boko Haram šestkrát smrtelnější. Jen v roce 2018 zemřelo 1 949 lidí.

Než začaly spolu vést boje, obě skupiny dokázaly spolu vycházet v míru. Zemědělci byli zvyklí, že během suché sezóny trvající zhruba od listopadu do června ze severu přijdou pastevci, aby v úrodném pásu napojili svá zvířata. Pokud došlo k nějakým sporům, daly se poměrně snadno vyřešit prostřednictvím lokálních autorit.

Změna nastala v důsledku globálního oteplování. Nastalá dezertifikace (proces proměny úrodného území na poušť a polopoušť) vedla k snižování dodávek vody a orné půdy. To v kombinaci s rozšiřování lidských území a průmyslu učinil z těchto zdrojů ceněnou a velmi chráněnou komoditu. Podle Nigerijské ochranné nadace země ztrácí zhruba 350 000 hektarů půdy ročně.

Mezi zemědělci a pastevci začalo docházet k nedorozuměním, které následně vedly k bojům. Pastevci mohou nechtěně při pasení dobytka zničí úrodu. Rozhněvaní zemědělci na oplátku zabijí dobytek. Pastevci po nich chtějí kompenzaci a pokud nepřijde, útočí na farmáře a zabíjejí ženy i děti. Další zemědělci se o tom doslechnou a berou spravedlnost do svých rukou. Někdy zemědělci zaútočí i jako první na pastevce, kteří s těmito událostmi neměli nic společného, z obav, že přišli znásilnit místní ženy.

Roztáčí se tak kruh násilí s dalekosáhlými důsledky. Tisíce lidí prchá do dalších částí Nigérie. Zásoby jídla se tenčí, jeho cena roste – stejně tak chudoba a hlad. Nigérie se v důsledku konfliktu nachází na hraně národní potravinové krize. Navíc existuje hrozba, že vzrůstající nestability využije Boko Haram ke svým cílům.

Nigerijští politici přesto zatím udělali jen málo, aby hrozivé situaci zabránili. Jednotlivé skupiny je obviňují z toho, že se snaží z konfliktu vytěžit politické body a že chrání jednu stranu na úkor té druhé. Obviňována je i nigerijská armáda, že používá zabijáky k tomu, aby zkonfiskovala půdu.  

Konflikt má i náboženské pozadí. Zatímco zemědělci jsou především křesťané, pastevci jsou muslimové. Současná nigerijská vláda je muslimská, což připívá k nedůvěře zemědělců vůči ní a posiluje jejich přesvědčení, že zločiny pastevců kryje.

Případ ukazuje, jak hluboce provázané a kolik různých faktorů přispívá k násilnostem v Africe. S pokračováním globálního oteplování se dá očekávat, že podobné konflikty vypuknou v dalších částech kontinentu a případně i na jiných světadílech, zvláště těch, kde jsou podobné strukturální problémy jako je chudoba, nezaměstnanost, příkré rozdělení politických skupin aj. Pokud se tyto potíže nevyřeší, dá se též očekávat, že migrační vlny budou s tu větší a tu menší intenzitou dále probíhat.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie Boko Haram

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kaliňák: Ficova zranění jsou rozsáhlá. Mnoho věcí se bude muset znovu naučit

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy