Válečníci, zvěrstva i sexuální otrokyně. Dětský voják promluvil

Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra Leone a v konfliktu přišel o rodiče, bratry a domov. Bývalý dětský voják, dnes spisovatel, lidskoprávní aktivista a zmocněnec UNICEF, v komentáři pro server The Independent vzpomíná, že v armádě hledal bezpečí, ale namísto toho byl přinucen bojovat, zabíjet a poznat svět násilí a teroru.

Sžíravý pocit nespravedlnosti

V té době existovala minimální mezinárodní ochrana pro děti v podobné situaci, vysvětluje Beah. Poukazuje, že mnoho z nich technicky vzato neexistovalo, jelikož neměly doklady a rodný list, kterým by se prokázaly.

Opuštění armády symbolizovalo Beahovi jeho životní pocit. V době, kdy byl ze služby konečně propuštěn, si uvědomil, že jako dítě neměl žádná práva a že byl příliš mladý na to, aby bojoval ve válce, o které nic nevěděl.

"Byl jsem umístěn do rehabilitačního centra ve Freetownu a následně jsem se přestěhoval do New Yorku a můj život se navždy změnil," pokračuje aktivista. Nyní je otcem dvou dcer a ačkoliv cítí úlevu z toho, že jeho děti nemusejí prožívat to co on, sžírá ho pocit nespravedlnosti, protože ví, kolik dívek na světě momentálně sdílí jeho předchozí osudy.

Zapojení dívek do válečných konfliktů je často přehlíženo, upozorňuje Beah. Podotýká, že i on sám však po boku dívek bojoval, jelikož byly rekrutovány stejně jako chlapci.

Nábor dětí do válečných konfliktů probíhá i dnes, varuje aktivista. Připomíná, že v roce 2018 děti bojovaly v osmnácti válkách, o rok dříve se objevily zprávy o více než třech tisících dětech naverbovaných do ozbrojených sil v Demokratické republice Kongo, v konfliktu v Jižním Súdánu bojuje nejméně 19 tisíc nezletilých válečníků, přičemž v posledních letech podstatně roste i nábor dětí do ozbrojených skupin na Blízkém východě.  

"Vždy jsem cítil naléhavý pocit křičet o tomto problému a ukončit ho," píše Beah. Cítí povinnost podat světectví o tom, co válka způsobila jemu a jeho zemi, nedokáže pouze přihlížet.

Změna je možná

Beahova výpověď přispěla k sestavení přelomové zprávy o dopadu ozbrojených konfliktů na děti, která zdůraznila, že tento dopad je výrazně větší než na dospělé, a vedla k mandátu chránícímu děti ve válkách. "Pokud se budeme snažit ukončit tato zvěrstva, můžeme skutečně dosáhnout reálné změny," věří aktivista.

Tato snaha již přináší znatelný pokrok, kvituje bývalý dětský voják. Poukazuje, že v uplynulém týdnu složilo zbraně 150 dětí v Jižním Súdánu a doplnilo tak 3 tisíce nezletilců dříve uvolněných z vojenské služby v zemi. Tím však pro mnohé teprve začíná to nejtěžší - překonání traumat z toho, co zažili a co museli dělat a zotavení se ze ztráty sebe sama, konstatuje Beah. Zmiňuje, že u bývalých dětských vojáků se dostavuje pocit hněvu a pocit naprosté ztracenosti.

"Vzpomínám si, jak znepokojivý byl tento moment pro mne, ale mohou to překonat, protože jsou dostatečně  přizpůsobiví a inteligentní, když přežili tak dlouho ve válce," uvádí aktivista. Zdůrazňuje, jak ho změnil mocný pocit, kdy si skutečně uvědomil, že dokáže své odhodlání zaměřit jiným směrem a žít plnohodnotný život, nikoliv pouze přežívat hrůzy války.

Jako zmocněnec UNICEF pro děti postižené válkou se Beah účastí mnoha jednání o uvolnění nezletilců z vojenské služby. Konstatuje, že nejvíce trpí často dívky, a přestože si svět již uvědomuje, že dětský voják není pouze chlapec s kalašnikovem, je třeba zvýšit především ochranu dívek, které se nejen účastní bojů, ale jsou využívány také jako ženy vojáků, sexuální otrokyně a logistický základ ozbrojených skupin.      

"Pokud bych měl pro vlády ve světě jediné poselství, byla by to (potřeba) ochrany těch mnoha dívek, které jsou ovlivněny těmito konflikty, jelikož jsou často přehlíženy," píše aktivista. Dodává, že pokud máme žít v humánním světě, který je hrdý na svou morálku, musíme začít tím, že z ochrany dívek učiníme svou prvořadou prioritu.

Související

Papež František

Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným konfliktům. V jihosúdánské metropoli Jubě se k němu připojili nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields. Dětem, které papeži vyprávěli o svých nesnadných životech, František řekl, že lepší budoucnost vybudují tak, že etnickou nenávist nahradí odpuštěním. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Jižní Súdán Sierra Leone válka dětští vojáci UNICEF

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 35 minutami

před 46 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

Nová bilance: V Pásmu Gazy zemřelo přes 34 500 lidí

Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásemm informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy