Alžířané se bouří proti prezidentovi, policie rozháněla dav slzným plynem

Policie v Alžíru dnes použila slzný plyn k rozehnání stovek demonstrantů, píše agentura Reuters. Protesty v Alžírsku trvají již třetí den, lidé při nich vyjadřují nespokojenost se záměrem prezidenta Abdalazíze Butefliky usilovat o pátý mandát. Buteflikovi, který zemi vládne od roku 1999, je již 81 let a kvůli zdravotním problémům se už šest let téměř vůbec nevyjadřuje na veřejnosti. Úmysl znovu kandidovat potvrdil počátkem února.

V pátek v alžírských městech včetně metropole demonstrovaly tisíce lidí s požadavkem, aby Buteflika o znovuzvolení 17. dubna neusiloval. "Lid Butefliku nechce," křičel dav na protestu, který svolala opoziční skupina.

The world's first protest against the disabled? #Algeria pic.twitter.com/hL01eGWD9n

— Jacpoludek (@Jacpoludek) 24. února 2019

Buteflika v roce 2013, za svého třetího mandátu, utrpěl mozkovou příhodu a 80 dní byl hospitalizován v Paříži. Následujícího roku byl znovu zvolen, avšak přísahu tehdy skládal z invalidního křesla. Od té doby měl jen několik veřejných výstupů. Mnoho Alžířanů vděčně vzpomíná, že ukončil dlouholetý občanský konflikt s islamisty v devadesátých letech. Ačkoli není příliš populární u mladých obyvatel země, očekává se, že volby hladce vyhraje.

Podle agentury Reuters mu již od oznámení letošní kandidatury vyjádřilo podporu několik politických stran, odborové organizace i několik firem. Opozice v Alžírsku mezitím zůstává poněkud slabá a rozdělená, připomíná agentura.

Více než čtvrtina Alžířanů mladších 30 let je podle oficiálních statistik nezaměstnaná. Stávky a protesty, za kterými stojí nespokojenost mnoha mladých lidí s ekonomickou situací, jsou tak v Alžírsku relativně časté; jen zřídka ale propuknou v několika městech zároveň a výhradně na domácí politickou scénu zaměřeny nebývají.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika Demonstrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy