Buteflika popáté, nebo chaos? Alžírsko je jako lahev nitroglycerinu

Dosud to bylo v Alžírsku tak, že buď „Buteflika, nebo chaos". Kandidát na své páté znovuzvolení byl dosud vydáván za to „nejmenší zlo", a hradba proti „návratu islamistického násilí". Perspektiva surrealistického pátého mandátu „prezidenta přeludu" nakonec probudila ulici. Nikdo ale neví, kam až může toto „alžírské jaro" dojít, píše v editorialu francouzský konzervativní list Le Figaro.

Znali jenom Butefliku a jeho klan

Nyní to vypadá, že Buteflika je synonymem chaosu. Buteflika a chaos. Alžírsko prostě již nevěří tomu, že by tomu mohlo být tak, jak by si režim v oficiálních vystoupeních přál. Buteflika jako záruka návratu k „letům olova" prostě nakonec unavil. „Řeči o propasti mezi lidem a elitami jsou nyní v móde. A v Alžírsku to vypadá, že jsou mnohem více na pořadu dne," píše Arnaud de la Grange. 

V současném odporu jde zejména o odmítnutí „nesnesitelné perspektivy", že by tento „zkamenělý režim" měl být dalších pět let u moci, zatímco země je v odstávce.

„Zděšení z občasné války již nefunguje. Nebo jinak. Mladí Alžířané nepoznali černé desetiletí, strach a masakry. Naopak, nepoznali nic jiného než Abdelazíze Butefliku a jeho klan..." soudí Le Figaro. „Sociální sítě jim otevřely nová zorná pole. Mysleli jsme, že jsou pasivní, ale oni se dnes zvedli," dodává. Režim podle autora editorialu zatím nastavuje ulici záda, v očekávání, že „horečka opadne".

 A že možná, tato další voličská aféra zase pro jednou projde, ještě jednou. „Ale nic neříká, že by se vlna protestů nemohla proměnit ve vzedmutí, jež by mohlo zemi překlopit do nejistoty, nebo přímo násilí," uvažuje editorialista. Nikdo nemůže říct předem, kam až půjde půjde toto „alžírské jaro". 

Alžírsko je jako lahev nitroglycerinu

V Paříži se ale na to dívají pozorně. Pokud by totiž krize vyhřezla, riskuje Francie to, že se dostane do diplomatických potíží. „S alžírskou složkou se zachází jako s lahví nitroglycerinu," míní list. „Zdroje znepokojení jsou mnohé. Vychýlení směrem do propasti by mohlo vyprovokovat imigrační vlnu a napětí v komunitě alžírského původu ve Francii," varuje editorial. Alžírský spisovatel Boualem Sansal již na to na stránkách Le Figara upozorňoval dříve.

„Aniž bychom předpovídali apokalypsu, měli bychom si uvědomit dvě věci: geografickou a lidskou blízkost obou zemí. Alžírské trhliny a otřesy procházejí celým Středomořím," uzavírá Arnaud de la Grange v editorialu listu Le Figaro.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

před 56 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy