V Alžírsku se schyluje k masakru? Armáda důrazně varovala účastníky protestů

Náčelník generálního štábu alžírské armády Gaíd Saláh dnes varoval, že vojsko nedovolí návrat krveprolití z období občanské války v 90. letech. Do ulic několika měst v Alžírsku dnes opět vyšly tisíce demonstrantů, kteří protestovali proti opětovné kandidatuře churavějící hlavy státu Abdalazíze Butefliky v prezidentských volbách 18. dubna. Informovala o tom agentura Reuters.

V hlavním městě Alžíru se dnes sešly tisíce demonstrantů. Na shromáždění se objevily transparenty s nápisy "Konec hry" či "Pryč se systémem". Připravená policie protestujícím zabránila v pochodu městem. Stovky studentů dnes demonstrovaly i v dalších alžírských městech Constantine, Annaba a Blida. Jedná se o nejrozsáhlejší protesty v Alžírsku od roku 2011, kdy zemí prošla vlna demonstrací v rámci takzvaného arabské jara.

#Algeria ??: thousands marchng against the #Bouteflika regime in the city of #Mostaganem.#لا_للعهدة_الخامسة pic.twitter.com/LRVZj7FZSI

— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) 5. března 2019

Kritiky režimu rozlítilo nedělní oficiální ohlášení kandidatury dvaaosmdesátiletého Butefliky, který po mozkové příhodě jen výjimečně vystupuje na veřejnosti a je upoután na kolečkové křeslo.

Generál Saláh, který je zároveň náměstkem ministra obrany, podle místních médií uvedl, že armáda bude garantovat bezpečnost země a nedovolí návrat "roků bolesti". Měl tím na mysli občanskou válku v letech 1991 až 2002, v níž bojovaly vládní síly s islamistickými povstalci a zemřelo v ní kolem 200.000 lidí.

Buteflika, který nyní usiluje o pátý prezidentský mandát v řadě, byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení tohoto konfliktu. Brutalita války přiměla mnohé Alžířany dlouho tolerovat represivní režim, který výměnou poskytoval mír a stabilitu.

Podle Reuters protesty postrádají jednotnou organizaci a vedení. V jejich čele stojí mladí Alžířané, kteří žádají odchod staré gardy alžírských politiků vzešlých z boje za nezávislost na Francii v 50. a 60. letech, ale také více pracovních příležitostí, lepší služby a boj proti všudypřítomné korupci. Více než 70 procent alžírské populace je mladší 30 let a až čtvrtina mladých lidí je nezaměstnaná.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy