"Jsou jako džinové." Tajná služba islámských radikálů děsí zem

Reportérka stanice BBC Mary Harperová na vlastní kůži zažila efektivnost tajné služby somálského islamistického hnutí al-Šabáb, známou jako Amniyat. Podle Somálců má tak silný dosah, že jen útěk z Somálska může člověka před ní ochránit.

Harperová popisuje, že obvykle, když se vrátí do Velké Británie ze Somálska, dostane telefonní hovor od al-Šabáb. Při jednom takovém ji muž od teroristické skupiny přesně popsal, jak probíhal její pobyt. „ Šla jsi do banky, ale byla zavřená. Ťukala jsi na na dveře a snažila se je otevřít, ale byly zavřené. Pořídila sis fotky. Tvoji tělesní strážci nebyli profesionální,“ řekl jí neznámý muž.

Reportérku to samozřejmě vyděsilo. Muž jí však odvětil, aby si nedělala starosti – mají důležitější cíle. Nicméně ji varoval, že může být „na špatném místě ve špatný čas“ a čelit následkům.

Harperová tak zažila to, co zažívá spousta Somálců. Jeden, který od al-Šabáb, odešel, jí řekl, jak mu jednou zavolal muž od skupiny a detailně mu popsal, jaké tričko s jakou barvou zrovna nosil a po které ulici zrovna šel v určitý den v určitý čas.

Jiní uvedli, že skupina je navštívila v jejich domech či pracovních místech v Mogadišu a hrozila jim a pokoušela se je rekrutovat. Přitom skupina byla oficiálně z hlavního města země vyhnána v roce 2011. „Al-Šabáb jsou jako džinové. Jsou všude,“ sdělil reportérce jeden mladý muž, kterého chce skupina potrestat za to, že prodával mobilní klimatizace OSN podporovaným silám somálské vlády, kterou al-Šabáb považuje za nepřátele.

Klíčové informace al-Šabábu zajišťuje jeho tajná služba Amniyat. Ta zachovává přísnou mlčenlivost. Jednotliví členové skrývají své tváře před sebou navzájem, i když jsou ze stejné buňky. Jednotlivé buňky neví, co dělají ty jiné. Jen vůdci služby vědí, kdo jsou jejich agenti.

Podle Husseina Šejka Aliho, bývalého bezpečnostního poradce somálského prezidenta a ředitele think-tanku Hiraal Institute, je tajná služba faktickou vládkyní al-Šabábu. „ Kdyby byl Amniyat zničena, nebude žádný al-Šabáb,“ tvrdí expert, podle něhož se skupina kromě shromažďování zpravodajských informací zabývá citlivými oblastmi bezpečnosti. Má řídit finance a plánovat teroristické útoky uvnitř i vně země.

Podle bezpečnostního analytika Mohameda Mubaraka, má Amniyat okolo 500 až 1000 členů. Klíčovou podporu mají mezi ženami. Ty jim např. poskytují lůžko na noc, krmí je, přepravují jejich věci nebo předávají jejich zprávy.

Lidé, kteří odešli od al-Šábabu, se bojí, že je skupina vypátrá i v anonymních velkých městech. „ Pokusím se skrýt ve velkém městě jako Mogadišu nebo Baidoa, ale mám strach, že mě tam najdou. Já budu jen v bezpečí, pokud půjdu do Evropy nebo do Perského zálivu,“ sdělil Harperové jeden muž, který pro skupinu bojoval šest let.

USA v posledních měsících zvýšily počet leteckých úderů v Somálsku. Nedaří se jim však ji vykořenit, zčásti proto, že členové Amniyatu se dokáží skrýt ve vládním území, což je činí nemožným zasáhnout. „ Jsou navrženi tak, aby žili na nepřátelském území. Většinu svého času tráví na území vlády," poukazuje Mubarak.

Aš-Šábab v arabštině znamená „Hnutí mladých bojovníků“. Vnikla v roce v roce 2004 původně jako militantní křídlo Svazu islámských soudů. Ovládá venkovské oblasti na jihu a ve středu Somálska. Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, díky svým vazbám na al-Káidu. Její jádro má tvořit asi 5 000 až 6 000 bojovníků.

Související

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

Více souvisejících

Somálsko Al-Šabáb islám Al-Káida

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy