U Libye se potopila loď se stovkou migrantů, proběhla rozsáhlá záchranná akce

U libyjského pobřeží se potopila loď s téměř stovkou migrantů, dva lidé zemřeli, 73 pasažérů se libyjské pobřežní stráži podařilo zachránit. Záchranáři ve vodách Středozemního moře dál pátrají po více než dvou desítkách pohřešovaných. Informovaly o tom dnes libyjské úřady a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Mluvčí libyjské pobřežní stráže Ajúb Kasím uvedl, že migranti měli namířeno k evropským břehům na nafukovacím člunu, který nabíral vodu. Když k němu dorazila pomoc, byl člun bez motoru. Zachránit se podařilo 73 lidí, včetně 25 žen a osmi dětí.

Všichni byli převezeni do uprchlického tábora na předměstí Tripolisu. Podle agentury AFP jsou mezi zachráněnými občané Keni, Pobřeží slonoviny, Nigérie a Súdánu.

Podle IOM bylo ve člunu, který se dostal do potíží poblíž města Karabúlí asi 60 kilometrů východně od Tripolisu, nejméně 95 pasažérů. Pobřežní stráž proto pátrá po asi dvou desítkách pohřešovaných. Dosud objevila dvě mrtvá těla - utonula žena a dítě.

?Breaking: Migrant boat capsized off the coast of Garaboli. So far, 38 survivors, among them 9 children, have been rescued and returned to shore. Search continues for more survivors.

— IOM Libya (@IOM_Libya) 2. června 2019

Pobřeží Libye je výchozím bodem, odkud se lidé, kteří z Afriky prchají před válečnými konflikty a chudobou, snaží dostat do Evropy. Při nebezpečné cestě na moři již utonuly tisíce migrantů, zatímco mnoho dalších v Libyi zadrželi a zotročili pašeráci lidí a ozbrojené skupiny. Libyjské úřady ale s pomocí EU zesílily snahy lodě s migranty mířícími do Evropy zastavit.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

IOM uvedla, že letos do konce května přes moře do Evropy připlulo 21.301 migrantů. Nejvíce - 10.200 - jich dorazilo do Řecka, dalších 7876 do Španělska. Naopak do Itálie, která byla díky své výhodné geografické poloze v předchozích letech nejčastějším cílem migrantů vyplouvajících z Libye, letos kvůli protiimigrační politice italské vlády zamířilo jen 1561 lidí. Během plavby do Evropy od ledna zemřelo už 519 lidí.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Libye Mezinárodní organizace pro migraci (IOM)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy