Puč ve Středoafrické republice: Prezident uprchl, zemi zachvátilo rabování!

Bangui - Hlavní město Středoafrické republiky Bangui po dni bojů padlo do rukou povstalců z hnutí Séléka. Prezident François Bozizé uprchl, ale není jasné kam. Podle agentury AFP se ve městě začalo rabovat a při bojích o město padlo šest jihoafrických vojáků. Velitelé povstalců považují dnešek za rozhodující pro osud prezidenta. Francie více než zdvojnásobila počet svých vojáků v zemi.

Povstalci z hnutí Séléka do Bangui vstoupili v sobotu a vyzvali prezidenta, aby se vzdal moci. Po klidné noci ale boje vypukly znovu a už dopoledne povstalci oznámili, že dobyli prezidentský palác a že Bozizé uvnitř nebyl. Chtěli také obsadit budovu rozhlasu.

Bozizé podle jednoho ze svých poradců uprchl přes řeku Ubangi do Konga, ale konžská vláda to popřela. Její mluvčí řekl agentuře AFP, že Bozizé nepožádal o vstup do Konga a ani tam nepřijel. AFP také tvrdí, že Bozizé nasedl do vrtulníku, ale kam odletěl, není jasné.

Podle agentury Reuters Kongo požádalo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, aby pomohl s převozem Bozizého rodiny. Jde prý o 25 příbuzných shromážděných v konžském pohraničním městě Zongo. Chtějí se dostat do Gemeny, což je středisko konžské provincie Jižní Ubangi. Bozizé mezi nimi ale není.

Dle svědků v hlavním městě začalo rabování obchodů, soukromých domů i automobilů. "Ozbrojení muži rozbíjejí dveře, loupí a pak přijdou civilisté a kradou ještě po nich. Mám strach, nikam nevycházím," řekl agentuře AFP telefonicky jeden z obyvatel Bangui. Mluvčí povstalců řekl, že členové Séléka začnou město střežit a zajistí bezpečnost.

Povstalecký velitel Djouma Narkoyo vyzval vojáky z kontingentu středoafrických států a z Jihoafrické republiky, kteří střežili prezidentské sídlo, aby odevzdali zbraně. Povstalci se probili do Bangui přes asi 400 jihoafrických vojáků, z nichž šest zahynulo.

Francie se rozhodla o víkendu z bezpečnostních důvodů posílit svou posádku ve Středoafrické republice o 350 vojáků. Doposud jich v zemi působilo 250. Ve Středoafrické republice žije zhruba 1200 francouzských civilistů.

Bozizé se ujal moci po převratu v roce 2003. Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoliv je bohatá na nerostné suroviny. Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se potýká s násilím. Francie nyní požádala o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN.

Povstalecká koalice Séléka sdružuje tři ozbrojené skupiny a loni v prosinci obsadila asi desítku měst. V lednu povstání ukončila a připojila se k vládě. Dohoda ale měla krátkého trvání. Teď povstalci tvrdí, že politici nesplnili jejich požadavky a nepropustili politické vězně. Chtěli také, aby vláda odvolala jihoafrické vojáky povolané do země k zajištění bezpečnosti. Jejich dalším požadavkem bylo začlenění 2000 povstaleckých bojovníků do armády.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika vojenský puč Mali

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 27 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 57 minutami

před 57 minutami

před 58 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

Rusko vydalo zatykač na Volodymyra Zelenského

Rusko vydalo zatykač na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v sobotu ruská státní agentura TASS s odvoláním na záznam v policejní databázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy