Egypt na pokraji převratu, armádní ultimátum Mursího nezlomilo

Káhira - Egyptský prezident Muhammad Mursí v době, kdy dnes odpoledne vypršelo armádní ultimátum, znovu odmítl odstoupit. K řešení nynější krize v zemi navrhl vytvořit novou koaliční vládu.

Mursí vytrvale opakuje, že je legitimně zvoleným prezidentem a že nahrazen může být jedině vítězem příštích voleb. Dnes odpoledne se na jeho oficiální facebookové stránce objevilo prohlášení. Opakuje se v něm, že Mursí nemá v úmyslu odstoupit, že legitimita jeho zvolení je jedinou záštitou proti násilí a destabilizaci.

Armádě vzkázal, že by byl omyl, kdyby se stavěla na jakoukoli stranu konfliktu. Situaci navrhuje řešit sestavením koaliční vlády, jmenováním rady, která připraví změnu ústavy, a přípravou nových voleb.

Egyptská státní televize je pod kontrolou armády. Velení jen pár desítek minut před vypršením ultimáta prezidentu Muhammadu Mursímu poslalo před televizní ústředí v Káhiře obrněná vozidla. V sídle televize zůstali jen redaktoři živého vysílání, zbytek personálu budovu opustil, píšou Novinky.cz.

Opozice tvořená hlavně levicí, liberály a nacionalisty obviňuje islamisty v čele s prezidentem Muhammadem Mursím z neschopnosti vylepšit nedobrou hospodářskou situaci země. Egypt ekonomicky strádá: míra nezaměstnanosti činí nejméně 13 procent, roste inflace, klesá hodnota egyptské měny. Zřejmě až čtvrtina Egypťanů žije pod hranicí chudoby a toto číslo roste.

„Nemáme nic. Doufali jsme v lepší zemi. Muslimské bratrstvo nám tvrdilo, že zavede islámský režim, ale neudělali to. Mnoho lidí je ale právě proto zvolilo. Doufali že nový režim bude férový ke všem lidem a zavede mír. Ale nic z toho se neděje. Všechno se zhoršuje - železnice, nemocnice, všechno... Mursí nesplňuje své sliby, které lidem dal," říká jeden z odpůrců prezidenta.

Liberálové spolu s levicí islamistům vyčítají i snahu více islamizovat společnost. Podle opozice tak islamisté činí i skrze záměrně nejasnou ústavu, která pak umožní přijetí zákonů diskriminujících ženy, respektive menšiny, hlavně egyptské křesťany.

Prezident Mursí byl vybrán ve svobodných volbách. Opozice nyní argumentuje sílou protestů a peticí, kterou prý podepsalo již více než 20 milionů Egypťanů. V loňských prezidentských volbách získal Muhammad Mursí na svoji stranu 13,2 milionu hlasujících.

Odpůrci i stoupenci Muhammada Mursího vyšli v noci do ulic egyptských měst. Při večerních násilnostech v Egyptě zemřelo u káhirské univerzity 16 lidí a na 200 dalších jich bylo zraněno, na jiných místech Káhiry zemřelo nejméně sedm lidí, informuje rozhlas.cz.

Diplomaté nabádají turisty, aby se vyhýbali místům, kde probíhají demonstrace. Podle českého velvyslance v Egyptě Pavla Kafky se nedoporučují ani individuální cesty na Sinaj. V klasických letoviscích v tuto chvíli turisté ohroženi nejsou, dodává iDnes.cz.

Související

Více souvisejících

Egypt Muhammad Mursí

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy