Egypt zažívá nejkrvavější víkend od svržení Mursího. Zmasakrováno bylo 72 lidí

Káhira - Při střetech stoupenců svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího s policisty a vojáky o tomto víkendu zahynulo v Káhiře 72 lidí.

Vyplývá to z dnešní bilance, kterou zveřejnilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Jde o nejkrvavější víkend od 3. července, kdy vojsko přinutilo Mursího odstoupit. Dalších devět mrtvých je hlášeno v severoegyptské Alexandrii.V obou městech bylo zraněno přes 790 osob. V Káhiře policisté začali proti Mursího stoupencům zasahovat ve chvíli, kdy se demonstranti snažili rozšířit své shromaždiště a začali blokovat jednu z hlavních tepen města. Většina obětí jsou demonstranti, mezi policisty je několik zraněných.Až dosud se největší protesty odehrály 8. července. Tehdy zahynulo přes 50 lidí.K Mursího stoupencům patří hlavně islamisté z Muslimského bratrstva. Neuznávají Mursího svržení a považují ho za legálně a demokraticky zvoleného prezidenta. Ministr vnitra Muhammad Ibráhím tvrdí, že násilnosti vyprovokovali lidé z bratrstva a že policie použila jen slzný plyn.Ti, kteří předtím vládu bratrstva a politiku Mursího kritizovali, říkají, že Mursí vládl nekompetentně a Egypt vlekl do společenského konfliktu.Dění v Egyptě sleduje celý svět. Spojené státy již vyzvaly k politickému dialogu, zatímco OSN vyzývá k dodržování lidských práv.

Muhammad Muhammad Mursí Issa Al-Aját, byl pátým prezidentem Egypta. V úřadu byl od 30. června 2012 do 3. července 2013, kdy byl svržen vojenským převratem.

Mursí je bývalý předseda Strany svobody a spravedlnosti, která byla založena Muslimským bratrstvem po egyptské revoluci v roce 2011. V letech 2000 až 2005 byl členem Lidového shromáždění - dolní komory egyptského parlamentu. 24. června 2012 byl zvolen do úřadu prezidenta, když ve volbách porazil svého konkurenta Ahmada Šafíka, posledního předsedu vlády bývalého prezidenta Husního Mubáraka. Po oznámení výsledku prezidentských voleb složil funkci předsedy Strany svobody a spravedlnosti.Mursí byl zbaven moci a držen armádou na neznámém místě v izolaci. Dne 26. července 2013 na něj egyptská prokuratura uvalila dva týdny vazby a obvinila jej ze spiknutí s Hamásem a podílu na únosech a vraždách vojáků a vězňů.

Související

Egypt

Demonstrace v Egyptě pokračují, policie zadržela přes tisíc lidí

Egyptské úřady od začátku týdne kvůli protivládním demonstracím zadržely přes 1100 lidí, včetně tří významných politických aktivistů. Ti otevřeně kritizovali egyptskou vládu a prezidenta Abdala Fattáha Sísího, informovaly dnes zahraniční agentury. Egypťané proti vládě autoritářského prezidenta Sísího demonstrovali na konci minulého týdne i přes to, že protesty byly zakázané.
Egypt, ilustrační foto

Egypt zažívá nevídané protesty, davy lidí opět žádaly pád prezidenta Sísího

V Suezu východně od Káhiry v noci na neděli pokračovaly zakázané demonstrace proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Podle policie ve městě protestovalo několik desítek lidí, účastníci hovořili o dvou stech. Pořádkové síly zasáhly slzným plynem, gumovými projektily i ostrou municí, přičemž několik lidí utrpělo zranění.

Více souvisejících

Demonstrace v Egyptě Egypt Muhammad Mursí

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy