Co se vlastně děje v Egyptě? Podívejte se, kdo je tam hodný a kdo zlý

Praha - Egyptem několik posledních týdnů otřásají nepokoje, demonstrace a také násilné útoky. V Káhiře zemřelo už několik stovek lidí a vláda vyhlásila výjimečný stav. Přinášíme vám základní informace, které vám pomohou se v situaci zorientovat.

Kdo je dobrý a kdo zlý?

Obě znepřátelené strany mají máslo na hlavě. Muslimské bratrstvo bývalého prezidenta Mohammeda Mursího, tak armáda mají k demokracii hodně daleko. Po svém zvolení Mursí prosadil novou úpravu ústavy s výrazně protidemokratickými prvky, osekal práva menšin a politicky zcela selhal. K vyřešení problémů zvolila armáda ten nejméně demokratický způsob -  puč a následně krvavě potlačilademonstrace Mursího přívrženců.

Hrozí Egyptu občanská válka?

Ano, je to velmi reálné nebezpečí a byla by to „totální katastrofa", tvrdí politologové. Egypt se svými 85 miliony obyvatel patří k největším arabský zemím. Události posledních dnů, které se staly v hlavním městě Káhiře, napovídají, že občanská válka už začala. Odborníci na mezinárodní vztahy doufají, že elity země zastaví eskalaci násilí a další rozšiřování konfliktu po celé zemi.

Proč svět tak málo soucítí s Muslimským bratrstvem?

Muslimské bratrstvo jsou islamisti a autoritářské společenství, tvrdí německo-egyptský politolog Hamed Abdel-Samad. Šéf Al-Káidy Aiman al-Sawahiri begann svou kariéru teroristy právě u nich. Vyhrožuje lidem terorem a nechce žádnou demokracii. Členové Muslimského bratrstva bez milosti kohokoliv zastřelí.

Armáda kontrolovala klid a stabilitu země několik desítek let. Proč se jí nyní situace vymkla?

Armáda kontroluje 40 prozent egyptského hospodářství, mnohé vysoké posty a díky korupci neuvěřitelně zbohatla. Mursí chctěl sebrat a osekat některá privilegia armády. Mnozí odborníci na mezinárodní politiku jsou přesvědčení, že vysocí armádní pohlaváři nepokoje a jejich eskalaci podporovali.

Co tato situace znamená pro Izrael?

Pro Izrael a západ byl Egypt po desetiletí bezpečný partner pro jednání. Od chvíle, kdy se moci chopilo Muslimské bratrstvo, zesílily islamistické útoky na Sinaji. Hamas na palestinských územích podporoval Muslimské bratrstvo.

Související

Egypt

Demonstrace v Egyptě pokračují, policie zadržela přes tisíc lidí

Egyptské úřady od začátku týdne kvůli protivládním demonstracím zadržely přes 1100 lidí, včetně tří významných politických aktivistů. Ti otevřeně kritizovali egyptskou vládu a prezidenta Abdala Fattáha Sísího, informovaly dnes zahraniční agentury. Egypťané proti vládě autoritářského prezidenta Sísího demonstrovali na konci minulého týdne i přes to, že protesty byly zakázané.
Egypt, ilustrační foto

Egypt zažívá nevídané protesty, davy lidí opět žádaly pád prezidenta Sísího

V Suezu východně od Káhiry v noci na neděli pokračovaly zakázané demonstrace proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Podle policie ve městě protestovalo několik desítek lidí, účastníci hovořili o dvou stech. Pořádkové síly zasáhly slzným plynem, gumovými projektily i ostrou municí, přičemž několik lidí utrpělo zranění.

Více souvisejících

Demonstrace v Egyptě Egypt

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy