Twitter musel zakročit, islamisté schvalovali jatka v Nairobi

Nairobi/Paříž - Zatímco nákupním střediskem Westgate Mall v Nairobi otřásala střelba a výbuchy, ti, kdo tento hrozivý útok připravili, používali internetovou síť Twitter k průběžnému komentování toho, co se v Nairobi děje.

Popis útoku na nákupní středisko Westgate je nejnovějším příkladem toho, jak extremistické skupiny používají Twitter k šíření svých poselství a chvástání se svými zločineckými úspěchy.

Twitter sice účet, z nějž tyto komentáře šly, zablokoval, ale okamžitě se vynořila celá řada dalších. To jeden z analytiků přirovnal ke klasické elektronické hře Whac-A-Mole, v níž hráč musí strefovat hlavu krtka náhodně se vynořující z pěti děr.

Twitter zablokoval účet @hsm_press poté, co ho skupina Šabáb použila k tomu, aby se přihlásila k odpovědnosti za útok v Nairobi, který si podle poslední bilance Červeného kříže vyžádal 62 obětí. Dva další účty používané Šabábem už byly zablokovány během uplynulého roku.

Síť Twitter jednotlivé účty svých uživatelů "nekomentuje s ohledem na soukromí a bezpečnost". Pravidla serveru nicméně stanovují, že by "uživatelé neměli přímo vyhrožovat konkrétním násilím proti jiným osobám. Porušením pravidel je také cílené obtěžování nebo týrání."Podle Dominiqua Thomase, který se specializuje na výzkum islamistických hnutí, je Šabáb velmi dobře obeznámený s výhodami Twitteru. "Ozbrojené skupiny si dnes s používáním sociálních sítí velmi dobře rozumějí," řekl.

Drama v keňské metropoli je nejspíš u konce. Teroristé zabili nejméně 62 lidí a 200 dalších jich zranili. „Situace není úplně jasná," uvedl pro rozhlas.cz český chargé d'affaires v Nairobi Jaroslav Mandy. „Ministr vnitra již o půlnoci prohlásil, že bezpečnostní síly převzaly kontrolu nad budovou a osvobodily všechna rukojmí. A bezpečnostní zdroje uvedly, že zabily všech 6 zbývajících teroristů. Avšak ještě před hodinou byla slyšet střelba. Zdá se, že nějaká ohniska odporu zůstávají."

Tragickou událost okomentoval v britské televizi somálský velvyslanec v Londýně Abdullah Mohamed Ali: „Je mylné se domnívat, že milicím Al Šabáb šlo vždy jenom o ovládnutí Somálska. Jejich agenda je mezinárodní. A tenhle útok by měl být alarmující pro nás všechny. Měl by nás přimět ke zvýšení tlaku vůči tomuto hnutí. Stoupenci a bojovníci Šabábu pocházejí doslova z celého světa včetně Ameriky, Kanady a Británie, odkud naverbovali podle našich odhadů padesát až sto radikálů."

Související

Terorismus

Islamisté z hnutí Šabáb terorizují Keňu. Při přestřelce zemřely čtyři děti

Čtyři žáci základní školy byli zabiti poté, co se na východě Keni dostali do přestřelky mezi policií a údajnými ozbrojenci ze somálské islamistické milice Šabáb. Informoval o tom dnes sever BBC. Zřejmě tak podle něj pokračuje zvýšená aktivita islamistů v Keni, kteří v neděli při přepadení letecké základny na jihu země zabili tři Američany. Současný pokus o proniknutí na jinou základnu, kde byli přítomni britští vojáci, skončil neúspěšně.
Keňská policie

V Keni pozatýkali islamisty z hnutí Šabáb, plánovali útok na čínskou farmu

Keňská policie překazila na východě země zřejmě další útok somálských islamistů z teroristického hnutí Šabáb, tentokrát namířený proti čínské stavební firmě. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval oblastní policejní šéf David Kerina. Minulý týden radikálové Šabábu přepadli hotelový komplex v Nairobi a zabili při tom 21 lidí a tři desítky zranili.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Keni Twitter

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy