Masakr v Nairobi: "Skvělá" reklama na vraždění, děsí se experti

Nairobi/Paříž - Pro somálské islámské hnutí Šabáb, které spáchalo smrtící útok na luxusní nákupní středisko v keňském Nairobi, představovala každá hodina času na prvním místě světového zpravodajství reklamu k nezaplacení. Shodují se na tom experti, které citovala agentura AFP.

Ozbrojenci napojení na Al-Káidu se k útoku, který začal kolem sobotního poledne, sami přihlásili. Do komplexu Westgate poslali ozbrojence s granáty a automatickými zbraněmi, a šokovali svět děsivými scénami připomínajícími útok z roku 2008 na indické město Bombaj. 

"Takovýhle útok je udrží ve zpravodajství. Šlo jim o přilákání maximální publicity. Šabáb v Somálsku ztrácí půdu pod nohama, není tak silný, jako dříve," řekl Alex Vines, šéf afrického programu londýnského analytického ústavu Chatham House.Každá vteřina, po kterou se bojovníkům Šabábu dařilo udržet v nákupním středisku Westgate oblíbeném u bohatých Keňanů a cizinců, jim zajistilo přesně tu publicitu, kterou chtěli, říkají odborníci.

Velitel Šabábu, který se představil jen jako Abú Umar, v pondělí řekl zpravodajskému serveru BBC, že vyjednávání s keňskými úřady nepřichází v úvahu. Členové sebevražedného komanda podle jeho slov do komplexu šli s vědomím, že nevyjdou živí, a "přáli si zemřít ve jménu Alláha, aby se stali mučedníky".

Frederic Gallois, bývalý šéf speciální zásahové jednotky francouzské armády, uvedl, že tento druh obsazení a obléhání velkého komplexu má s ohledem na délku trvání "mnohem děsivější dopad než pumový útok".

Další experti poukazují na to, jak se změnil modus operandi extremistů od 70. let minulého století, kdy jejich akce byly v zásadě jen v podobě unesených letadel.

Příjdou další podobné útoky?

"Existují silné důkazy, že podobné akce motivují další teroristické skupiny, aby si zvolily stejnou metodu," řekla Vanda Felhabová-Brownová z washingtonské Brookings Institution. "V 70. letech bylo hodně únosů lodí a letadel, a tak se prakticky každá teroristická skupina pokoušela o totéž," řekla.

"Keňa zažívá velký smutek," řekl včera prezident Kenyatta. Útočníci i ti, kteří je podporovali, musí být podle něj potrestáni, ať jsou kdekoliv. Pět teroristů bylo během vojenské operace v obchodním středisku zabito, jedenáct dalších je ve vazbě. Kenyatta nepotvrdil, že by mezi útočníky byli britští nebo američtí občané.

Za útokem v nákupním centru stálo somálské islamistické hnutí al-Šabáb, mělo jít o odplatu za keňské vojenské nasazení v Somálsku. Během čtyři dny trvajících bojů zahynulo nejméně 18 cizinců, Češi mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

Žádné podrobnější informace o výsledku zátahu proti ozbrojencům ale zatím nejsou známy, potvrdil přímo z Nairobi spolupracovník Českého rozhlasu Jakub Zahradníček: „Úřady avizovaly, že mají všechno pod kontrolou, prakticky už od neděle, a přitom uvnitř Westgate stále probíhaly tuhé boje, neustále byla slyšet střelba a výbuchy granátů nebo nějakých dalších výbušnin."

„V současné době to tedy vypadá, že situace je skutečně pod kontrolou a všechno skončilo, ovšem i novináři na místě mají víceméně všichni informace jenom z prezidentova projevu, a nebo z Twitteru armády a policie. To znamená, já musím říct, že pořád ty informace jsou velice kusé a není jich moc," řekl Zahradníček.

Související

Terorismus

Islamisté z hnutí Šabáb terorizují Keňu. Při přestřelce zemřely čtyři děti

Čtyři žáci základní školy byli zabiti poté, co se na východě Keni dostali do přestřelky mezi policií a údajnými ozbrojenci ze somálské islamistické milice Šabáb. Informoval o tom dnes sever BBC. Zřejmě tak podle něj pokračuje zvýšená aktivita islamistů v Keni, kteří v neděli při přepadení letecké základny na jihu země zabili tři Američany. Současný pokus o proniknutí na jinou základnu, kde byli přítomni britští vojáci, skončil neúspěšně.
Keňská policie

V Keni pozatýkali islamisty z hnutí Šabáb, plánovali útok na čínskou farmu

Keňská policie překazila na východě země zřejmě další útok somálských islamistů z teroristického hnutí Šabáb, tentokrát namířený proti čínské stavební firmě. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval oblastní policejní šéf David Kerina. Minulý týden radikálové Šabábu přepadli hotelový komplex v Nairobi a zabili při tom 21 lidí a tři desítky zranili.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Keni

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy