Egyptská armáda loňské zabití stovek demonstrantů údajně plánovala

Káhira - Vražda 817 demonstrantů egyptskými bezpečnostními složkami, ke které došlo v loňském roce v protestním táboře v Káhiře, bylo plánovaně nařízené nejvyššími představiteli země. Uvedla to ve své dnešní zprávě lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Organizace zveřejnila svou 188stránkovou zprávu po ročním vyšetřování. Uvádí v ní, že při vyklízení protestního tábora u mešity Rábaa al-Adavíja zahynulo 817 lidí a armádní operaci přirovnává ke krvavému potlačení protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Čína nikdy nezveřejnila podrobnosti o zákroku, podle odhadů si masakr vyžádal stovky obětí, mohly jich ale být až tisíce.

"Na náměstí Rábaa egyptské bezpečnostní složky provedly jedno z nejmasovějších zabíjení demonstrantů za jediný den v nedávné historii," komentoval novou zprávu výkonný ředitel HRW Kenneth Roth. "Nešlo jen o případ nepřiměřeného použití síly nebo špatného výcviku. Byl to násilný zákrok naplánovaný na nejvyšší úrovni egyptské vlády. Mnoho z těch představitelů je v Egyptě stále u moci a mají se z čeho zpovídat," dodal Roth.

Již před násilným rozehnáním demonstrací, ke kterému došlo loni v půlce srpna, egyptští představitelé, mezi nimi i nynější prezident Abdal Fattáh Sísí, vyzývali k vyklizení protestních táborů. Ospravedlňovali to obavami ze zablokování dopravy ve městě, z narušení veřejného pořádku a možného vypuknutí násilí. Demonstranti se tehdy bouřili proti sesazení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Rada OSN pro lidská práva by podle HRW měla vytvořit mezinárodní komisi, která by zabíjení demonstrantů vyšetřila. "Hlavním architektem" násilí byl podle zprávy právě nynější prezident Sísí, který byl tehdy šéfem armády.

Související

Více souvisejících

Egypt Demonstrace v Egyptě

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy