Bez nákazy koronaviru je posledních 19 zemí. OSN se obává vážné krize

Stále existují země, které nehlásí žádný případ koronaviru, přestože se počet nakažených po celém světě blíží k jednomu miliónu potvrzených případů. Více než 800 000 případů nemoci COVID-19 bylo potvrzeno ve 178 zemích a více než 38 000 lidí zemřelo, velká část v Evropě a v Americe.

Několik zemí má navzdory tomu stále jen jeden nebo dva případy, několik dokonce žádný případ nákazy neeviduje. Mezi tyto země patří například Jemen, Jižní Súdán, Vanuatu, Šalamounovy ostrovy a Tonga. Celkem zbývá 19 zemí, které nemají jediný případ nákazy koronavirem, všechny jsou v Asii, Africe nebo Oceánii.

Naopak v Evropě a v USA případy nakažení stále stoupají, například v New Yorku zemřelo v úterý 253 lidí. Guvernér Andrew Cuomo to nazval „ohromující“. "Je to hodně ztrát, hodně boleti, to je spousta slz a zármutku, který lidé z celého tohoto státu cítí," řekl guvernér na brífinku na Manhattanu.

Spojené království i Španělsko ohlásily v několika minulých dnech zatím největší počet úmrtí. Podle statistik ale počet uzdravených převládá, aktuálně jich je 178 836. Státní úředníci přesto očekávají, že počet úmrtí bude i nadále stoupat, protože propuknutí nemoci COVID-19 dosáhne svého předpokládaného vrcholu v nadcházejících týdnech.

Situace se ale horší i mimo Evropu a Ameriku. Například v Tichomoří se od minulého týdne podle serveru news.com.au zhoršila o více než 120 případů. Guam je ohniskem v regionu s 53 případy a dvěma úmrtími.

Since the outbreak of #COVID19, UNICEF has been supporting Pacific Island governments to help communities prepare and respond to the threat faced by the COVID-19 pandemic. Read more: https://t.co/Et4RjeE6rJ pic.twitter.com/J6tXjEhCW2

— UNICEF Pacific (@UNICEFPacific) March 30, 2020

Dětský fond OSN (UNICEF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) poskytly vládám tichomořských ostrovů zásoby, včetně více než 170 000 základních lékařských a laboratorních pomůcek. Zástupce UNICEF Pacific Sheldon Yett řekl, že děti v Tichomoří jsou „skrytými oběťmi“ pandemie.

Ředitel Konference OSN obchodu a rozvoje, ředitel pro globalizaci a rozvojové strategie, Richard Kozul-Wright, uvedl, že zdravotní krize v mnoha rozvojových zemích teprve přijde.

"K této krizi dojde, protože tyto země byly výrazně oslabeny ekonomickými šokovými vlnami," řekl. "A to je ... velmi začarovaná kombinace hospodářské krize a zdravotní krize. Musíme tedy najít způsoby, jak posílit systém zdravotní péče a služby v rozvojových zemích a velmi rychle vybudovat odolnost v této oblasti," dodal.

OSN vyzvala k okamžitému propuštění politických vězňů ve válkou zpustošeném Jemenu, aby pomohla odvrátit celonárodní ohnisko COVID-19.

Analýza organizace CARE vyjmenovala 15 „vysoce rizikových zemí“, z nichž většina na Blízkém východě a v Africe - Sýrie, Irák, Jemen, Afghánistán, Somálsko, Súdán, Jižní Súdán, Konžská demokratická republika, Etiopie, Nigérie, Uganda, Středoafrická republika, Čad, Niger a Haiti.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

afrika Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy