Jižní Afrika otevřela očkování pro všechny od 18 let, chce zvýšit zájem o vakcínu

Jihoafrická republika dnes otevřela očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele starší 18 let, aby posílila zájem o vakcínu a urychlila proočkovanost populace; dosud byla věková hranice pro očkování 35 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se před očkovacími místy následně opět začaly fronty dlouhé několik set metrů.

Agentura AFP dříve uvedla, že zájem o očkování proti koronaviru je v zemi nízký a důvodem jsou především obavy, do jaké míry je vakcína bezpečná. "Hrozně se té vakcíny bojím," řekl AFP 32letý řidič minibusu Muzi a dodal, že znal ženu, která byla zdravotně úplně v pořádku a po očkování zemřela. Devětapadesátiletá Lori Bentleyová uvedla, že je jediná ze své rodiny, která věří, že vakcíny jsou účinné.

V zemi, která má 58 milionů obyvatel, je plně naočkováno asi osm procent populace. Alespoň jednu dávku obdrželo 14 procent Jihoafričanů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Zdravotníci denně naočkují méně než 200.000 lidí, tedy asi o 100.000 méně, než jaký je oficiální cíl. Vláda chce do konce roku imunizovat 28 milionů lidí, tedy přes 70 procent dospělých.

Jihoafrickou republiku zatím zasáhly tři vlny koronaviru, kterým se nakazilo nejméně 2,65 miliónu lidí a 78.000 z nich zemřelo. To je zdaleka nejhorší bilance na africkém kontinentu. V posledních týdnech JAR registruje průměrně 12.000 potvrzených případů infekce každý den.

"Už jsem to prostě chtěla mít za sebou. Čekala jsem na to hodně dlouho," řekla agentuře Reuters 23letá studentka lékařství Lisa Heynekeová krátce poté, co dostala vakcínu v Johannesburgu.

Před sjezdovým střediskem v Kapském Městě, kde je očkovací místo, stála fronta lidí dlouhá více než kilometr a půl. Před průjezdním očkovacím střediskem, na které se změnila automobilová závodní dráha v Johannesburgu, čekaly desítky vozů.

Pětačtyřicetiletý Donald Mgimeti nejprve s očkováním váhal. Ale pak ho v květnu šokovala smrt přítele, který podlehl covidu-19. "Uvědomil jsem si, jak je to vážné," řekl agentuře Reuters, zatímco si po očkování roloval dolů rukáv.

Přestože vláda byla dlouho kritizována za pozdní zahájení očkovací kampaně, sehnala už miliony dávek proticovidových vakcín. JAR se navíc stala první africkou zemí, která očkovací látky proti koronaviru sama vyrábí.

Podle nedávného průzkumu ministerstva zdravotnictví v zemi odmítají očkování spíše muži. Až 60 procent naočkovaných jsou ženy. Vláda proto rozesílá SMS zprávy, ve kterých vyzývá muže, aby se dostavili do očkovacích center. Hlavním důvodem neochoty k očkování jsou vedlejší účinky vakcín a pochyby o jejich účinnosti.

Některé organizace se snaží k očkování povzbudit více lidí, a začaly proto nabízet vakcíny v lékárnách, mešitách, dolech, lékárnách či pojišťovnách.

Související

Více souvisejících

očkování jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy