Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit svoji zemi, která byla nejprve německou a později francouzskou a britskou kolonií. Rozhodl se k tomu už dávno předtím, než se ničení či odstraňování soch představitelů kolonialismu dostalo na celém světě do centra pozornosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše server BBC.

Essama se zaměřuje především na sochu francouzského generála z období druhé světové války Philippa Leclerca stojící v největším kamerunském městě Douala. Podle svých slov aktivista Leclercovu sochu nejméně dvacetkrát povalil a sedmkrát ji zbavil hlavy, a to holýma rukama. Úřady ji však pokaždé obnovily.

Essama si podle BBC vzal na paškál také sochu Gustava Nachtigala, německého lékaře a průzkumníka, který přicestoval na území Kamerunu v roce 1884, aby zde založil německou kolonii.

Úřady ale vnímají Essamovu činnost jako vandalství. Aktivista tak byl už několikrát uvězněn, odnětí svobody se ale opakovaně vyhnul zaplacením pokuty, na kterou mu přispěli jeho podporovatelé v zemi i příslušníci kamerunské komunity v zahraničí.

Essama by chtěl, aby sochy připomínající kolonialisty nahradila vyobrazení kamerunských a jiných afrických hrdinů, udělal by však výjimku pro světové osobnosti, které se zasazovaly o "dobro lidstva".

Nyní se už místo na ničení soch soustředí spíše na financování soch připomínajících Kameruňany. S jeho přispěním se tak v kamerunských městech nově vyjímají kamerunský fotbalista Samuel Mbappé Léppé a bývalý premiér země John Ngu Foncha.

Generál Leclerc je ve Francii oslavován za to, že po roce 1940 vedl vojska v tehdejších francouzských koloniích v Africe proti spojencům francouzského režimu ve Vichy, který kolaboroval s nacisty. Když generál v roce 1947 zemřel při pádu letadla v Alžírsku, tisíce Pařížanů vyšly do ulic, aby mu vzdaly hold. Kamerunský akademik Valere Epee uvedl, že generál Leclerc je v Kamerunu neoblíbený, protože se údajně nezajímal o místní obyvatelstvo. Jisté oblibě v zemi se však podle vědce těší francouzský generál a státník Charles De Gaulle.

Související

Více souvisejících

Sochy kamerun Black lives matter afrika kolonialismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy