Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají do Súdánu

Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku listopadu. Oznámil to dnes etiopský premiér Abiy Ahmed, podle nějž tím vojenská operace proti Tigraji skončila. Vojsko se k půlmilionovému městu Mekele blížilo několik dní a dnes ráno je začalo bombardovat.

Také náčelník generálního štábu armády Birhanu Jula večer oznámil, že vojáci mají pod kontrolou středisko Tigraje.

Ahmed ve svém prohlášení uvedl, že armáda "vstoupila do Mekele, aniž mířila na nevinné civilisty". Dobytí Mekele je podle premiéra ukončením poslední fáze vojenské operace, která začala 4. listopadu. "Mám potěšení podělit se o informaci, že jsme ukončili vojenskou operaci proti regionu Tigraj," uvedl premiér v tweetu.

I am pleased to share that we have completed and ceased the military operations in the #Tigray region. Our focus now will be on rebuilding the region and providing humanitarian assistance while Federal Police apprehend the TPLF clique. #EthiopiaPrevails https://t.co/WrM2BAPCD6

— Abiy Ahmed Ali ?? (@AbiyAhmedAli) November 28, 2020

Jula ve svém prohlášení vysílaném televizí sdělil, že vojáci nyní pátrají po skrývajících se členech Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), což byli protivníci v boji. Nikdo z vedení Tigrajců zatím tyto zprávy nepotvrdil. Ahmed oznámil, že policie nyní hledá tigrajské vůdce. Neoznámil, zda se někteří vzdali.

Podle premiéra armáda osvobodila ze zajetí TPLF několik tisíc vojáků ze severního velitelství, které sídlilo v Tigraji. Ahmed také sdělil, že nyní federální jednotky kontrolují v Tigraji "letiště, regionální úřady, veřejné instituce a další důležité provozy".

Podle tiskových agentury je severoetiopský stát Tigraj odříznut od světa, takže informace nelze nezávisle ověřit. V minulosti velitelé jednotek v Tigraji vydávali prohlášení odporující těm z Addis Abeby.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc.

Agentuře Reuters informaci o útocích poslal osobně šéf Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), později ji potvrdilo několik diplomatů. Mluvčí centrální vlády uvedla, že vláda nebude bombardovat civilní oblasti, a dodala, že "bezpečnost Etiopanů v Mekele a ve státě Tigraj je nadále prioritou federální vlády," píše Reuters.

"Súdán potřebuje 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun) na šest měsíců, aby mohl uprchlíkům poskytnout vodu, přístřeší a zdravotní služby," uvedl šéf Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi během návštěvy tábora Um Rákúbá asi 80 kilometrů od hranic s Etiopií. Grandi vyzval dárce, aby poskytli prostředky co nejdříve. Každý den hranici z Etiopie do Súdánu přejde 500 až 600 uprchlíků, píše AFP. Podle serveru BBC News tento počet výrazně klesl od chvíle, kdy hranici do Súdánu začali hlídat etiopští vojáci.

V pátek večer nejméně jedna raketa vystřelená z oblasti Tigraje mířila na hlavní město Eritreje Asmaru, uvádí AFP s odvoláním na čtyři diplomaty z regionu. Oběti ani škody stále nejsou známé. TPLF, která na Asmaru zaútočila podobnými zbraněmi před deseti dny, se k útoku nepřihlásila a neučinil tak ani nikdo jiný.

Vedení TPLF také obvinilo ozbrojené síly Eritreje, že vstupují na území Etiopie, ničí uprchlické tábory v oblasti Tigraje a snaží se odvléct na své území lidi, kteří v minulosti z Eritreje uprchli. Agentuře Reuters se tyto informace nepodařilo ověřit.

Today I was at Eastern Sudan’s Ethiopian border, talking to refugees arriving from the Tigray region of Ethiopia. Most of them want to return home, but only if fighting ends and they can feel safe and secure. Meanwhile we are stepping up efforts to address their basic needs. pic.twitter.com/FMEA0yuOyj

— Filippo Grandi (@FilippoGrandi) November 27, 2020

Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy etipksý premiér Abiy Ahmed vyslal do etiopského státu Tigraj armádu poté, co vláda obvinila politickou stranu TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Informace o průběhu bojů jsou velmi nejasné a zprávy z místa jsou těžko ověřitelné, protože v regionu je od začátku vojenské ofenzivy přerušeno telefonní a internetové spojení. Podle Reuters již v konfliktu podle neověřených informací přišly o životy tisíce osob, boji trpí také civilní obyvatelstvo.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie Abiy Ahmed (Etiopie) válka uprchlíci Súdán

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy