Libyjská stráž zadržela na moři 500 uprchlíků. Po vylodění do nich střílela ostrými

Libyjská pobřežní stráž zachytila za poslední týden ve Středozemním moři nedaleko metropole Tripolisu 493 migrantů. Běžence nabrala při celkem šesti akcích, plavili se na stejném počtu lodí. Agentuře Reuters to v noci na dnešek sdělil mluvčí pobřežní stráže. Zpravodajský web BBC dnes také uvedl, že stráž ve čtvrtek jednoho z migrantů zastřelila, když se po vylodění na břehu pokusil o útěk.

Mezi migranty bylo 28 žen a pět dětí. Utečenci pocházejí ze subsaharské Afriky a arabských a asijských zemí. Úřady všechny odvezly do zadržovacích středisek, které v okolí Tripolisu provozuje vláda premiéra Faíze Sarrádže uznávaná OSN.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) libyjská pobřežní stráž ve čtvrtek střílela ostrými náboji po skupině utečenců, které zachytila na moři a vrátila se s nimi na pevninu. Migranti se snažili utéct, nechtěli se totiž vracet do zadržovacích středisek. Jednoho z nich střelba zasáhla, o několik hodin později svým zraněním podlehl v nemocnici.

Mezinárodní humanitární organizace i OSN dlouhodobě upozorňují na nevhodné životní podmínky v zadržovacích střediscích pro utečence v Libyi. Mnoho migrantů tvrdí, že v nich není k dispozici dost jídla a prostoru a že v nich čelí zneužívání, vydírání, novodobému otroctví a mučení.

#Migrants returned to #Libyan shores were resisting being sent back to detention centres.Armed men began shooting in the air when several migrants tried to run away from their guards. A Sudanese migrant was struck by a bullet in the stomach. He died 2 hours later. https://t.co/JncAbqZGHD

— Flavio Di Giacomo (@fladig) September 20, 2019

"Použití ostré munice proti neozbrojeným civilistům [...] je nepřijatelné za jakýchkoliv okolností a vzbuzuje obavy ohledně bezpečnosti utečenců a humanitárních pracovníků," řekl mluvčí ředitele IOM Leonard Doyle. Organizace podle něj požaduje nezávislé prošetření incidentu.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak libyjská pobřežní stráž, tak Evropská unie, která ji financuje a cvičí. Humanitární organizace však za tento postup EU dlouhodobě kritizují. Samy nechtějí zachráněné utečence na moři do Libye vracet, jelikož ji nepovažují za bezpečnou.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě země, podporovaný samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) vedenou polním maršálem Chalífou Haftarem, neuznává Sarrádžovu vládu v Tripolisu. Haftar zahájil letos v dubnu na hlavní město ofenzivu. Od té doby zde v bojích podle OSN zemřelo 1093 lidí, 5752 utrpělo zranění a 120.000 muselo opustit své domovy.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Libye Mezinárodní organizace pro migraci (IOM)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy