Očkování proti ebole brzdí přísná kritéria WHO, protestují Lékaři bez hranic

Před více než rokem se začala v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo šířit ebola. Od té doby si vyžádala přes 2 100 obětí. Míra úmrtnosti je 67 procent, což je srovnatelné s epidemií této krvácivé horečky z let 2014 - 2016 v západní Africe. Tehdy však nebyla dostupná adekvátní léčba ani účinné vakcíny. Dnes k dispozici jsou. Zásadní problém spočívá v tom, že očkovací kampaně jsou příliš pomalé a prospěch z nich má jen zlomek ohrožené populace. Uvedli to Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Šíření nákazy se během posledních měsíců lehce zpomalilo, nicméně některé oblasti zůstávají aktivními ohnisky už přes rok. Navíc existují regiony, kde se nemoc začíná opět šířit, byť už se v nich v minulosti nové případy delší dobu neobjevovaly.

Díky konžskému ministerstvu zdravotnictví a WHO se podařilo naočkovat zhruba 225 tisíc lidí testovací vakcínou rVSV-ZEBOV. Vakcína zatím vykazuje velmi vysokou míru účinnosti. Nicméně ebola se stále vrací i do oblastí, kde už byli obyvatelé údajně proočkováni - to ukazuje, že počet očkovaných lidí proti ebole je nedostatečný.

„Domníváme se, že zrychlení tempa očkování je nezbytné, ale i proveditelné. Denně by mohlo být proočkováno minimálně 2 000 až 2500 lidí. Momentálně je to pouze 500 až 1000 lidí,“ upozorňuje ředitelka operací Lékařů bez hranic Isabelle Defourny.

A lack of transparency by the @WHO on #Ebola vaccine use in #DRCongo is leading to fewer people being vaccinated than is possible. We have a vaccine that is proven to be safe and effective.Upping the pace of vaccination is necessary and feasible. https://t.co/XZhxkmOLz6

— MSF International (@MSF) September 23, 2019

„Máme vakcínu, která je prokazatelně bezpečná a účinná. Máme týmy připravené k zásahu. Se zabezpečením chladového řetězce pro skladování vakcín není problém. Existuje dostatek dávek pro pokrytí současných potřeb ohrožených lidí i pro případné rozšíření očkování, což nedávno potvrdil výrobce vakcíny, farmaceutická společnost Merck. A když se lidem situace řádně vysvětlí, naprostá většina populace má o očkování zájem,“ doplňuje Isabelle Defourny s tím, že WHO přesto omezuje dostupnost vakcín v terénu a jejich aplikaci. A není jasné, proč tak činí.

Očkováni dokonce nebyli ani všichni zdravotníci, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku nakažení ebolou - například třetina zdravotníků ve městě Beni (jedno ze současných ohnisek šíření eboly) uvedla, že nebyla očkována.

WHO nicméně uvádí, že vakcíny nijak neomezuje a snaží se stejně jako ostatní organizace zastavit šíření eboly v Kongu. "Spolupracujeme s konžskou vládou, abychom se dostali v oblastech výskytu epidemie k co největšímu množství lidí a komunit," uvádí WHO.

Řešením je nezávislá komise. Může to fungovat, potvrzuje historie

„Jako jedna z hlavních překážek v boji proti ebole je zmiňována nedůvěra a odpor místních komunit. Ve skutečnosti by lidé při projevu prvních symptomů lékařskou péči vyhledali, kdybychom jim jasně a srozumitelně vysvětlili, že mohou dostat léky, které prokazatelně zvyšují šanci na přežití. Pokud by zároveň věděli, že se proti ebole mohou chránit účinnou vakcínou, vyhledávali by očkování v daleko větší míře než dosud. Musíme přestat vinit místní komunity a zajistit jim dostupnost léků i vakcín,“ vysvětluje Natalie Roberts, lékařka a krizová koordinátorka Lékařů bez hranic.

Snahu Lékařů bez hranic rozšířit ve spolupráci s konžským ministerstvem zdravotnictví očkování (dle doporučení Strategické poradní skupiny expertů pro imunizaci, SAGE, z května 2019) dlouhodobě komplikují striktní kontroly a kritéria pro nasazovaní vakcíny ze strany WHO. Očkovací týmy Lékařů bez hranic v Severním Kivu často musejí zůstat v pohotovostním režimu a čekat na dodání hrstky dávek vakcín, které jsou určeny pouze pro lidi na předem daných seznamech.

„Při šíření nemoci je klíčový čas. Zdravotnické týmy by měly mít možnost rychle poskytovat léčbu nebo očkování na základě toho, co vidí v terénu. Pokud se matka stará o nemocné dítě, u kterého se následně prokáže ebola, nechceme jenom diagnostikovat a léčit dítě, ale chceme také poskytnout matce profylaxi, která by ji mohla ochránit před onemocněním. Zároveň chceme očkovat celou její komunitu - kdyby onemocněla, tak lidé v jejím okolí už budou proti nakažení imunní,“ přibližuje Natalie Roberts. Rigidní a těžko pochopitelný systém nastavený Světovou zdravotnickou organizací však kapacitu podobné situace rychle vyhodnocovat a adekvátně reagovat podkopává.

„Je to jako dát hasičům vědro vody na uhašení požáru, ale povolit jim použít jenom jeden hrnek vody denně. Každý den vidíme lidi, kteří přišli do kontaktu s pacienty nakaženými ebolou, u kterých je důvod k očkování, ale kteří stále proočkováni nebyli,“ podotkla Natalie Roberts.

Zmíněné restrikce se zdají být neopodstatněné: vakcína rVSV-ZEBOV vykázala ve třetí fázi klinického testování v Guineji v roce 2015 vysokou míru účinnosti a také, že je bezpečná. Její současné nasazení povolilo konžské ministerstvo zdravotnictví a WHO. Firma Merck nedávno uvedla, že k 245 tisícům dávkám, které už WHO dodala, je připravena poskytnout dalších 190 tisíc dávek. A dalších 650 tisíc dávek bude dostupných v horizontu příštích šesti až osmnácti měsíců.

„Pro nejlepší možné využití experimentálních prostředků v kontextu epidemie je zcela zásadní transparentnost. Jak můžeme podporovat konžské úřady v používání těchto prostředků, jak můžeme od Konžanů očekávat, že budou věřit systému, který nedokáže být transparentní ani vůči samotným zdravotníkům v přední linii jako jsou Lékaři bez hranic?“ ptá se Natalie Roberts.

Lékaři bez hranic proto žádají vytvoření nezávislé mezinárodní koordinační komise, která by zajistila spolupráci mezi partnery a tím zlepšila koordinaci očkování, zvětšila transparentnost v zásobování, ve sdílení dat a umožnila otevřený dialog s výrobci. Vakcíny se tak dostanou všem, jimž nakažení ebolou hrozí.

Úspěšným předobrazem komise je Mezinárodní koordinační skupina vytvořená v roce 1997, která se skládala z Lékařů bez hranic, Mezinárodní federace Červeného kříže, Dětského fondu OSN (UNICEF) a WHO, která dokázala s omezenými zásobami vakcín úspěšně koordinovat krizové zásahy proti masivnímu šíření meningitidy, cholery a žluté horečky.

Související

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.

Více souvisejících

Ebola Lékaři bez hranic WHO (Světová zdravotnická organizace) Kongo očkování

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lavrov vzkazuje Západu: Pokud se chcete bít za Ukrajinu, Rusko je připraveno

Pokud se chtějí západní země bít na bojišti za Ukrajinu, Rusko je na to připraveno. Prohlásil to v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy