Snahy mnohých vlád potírat kritické hlasy 2021 zesílily, varuje Amnesty International

Snahy mnohých vlád potírat nezávislé a kritické hlasy v roce 2021 zesílily. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle ní řada států čím dál více používá moderní technologie, aby kontrolovaly a umlčely opozici.

AI také ostře kritizuje některé státy a velké firmy za přístup k pandemii covidu-19. Organizace v dnes vydané zprávě o stavu lidských práv tvrdí, že loňský rok byl obdobím rostoucích nerovností a zvyšující se nestability.

Podle Amnesty International v loňském roce přinejmenším 67 zemí schválilo zákony, které omezily svobodu projevu, tisku či shromáždění. "Mnohé státy posílily své snahy umlčet kritické hlasy," uvedla generální tajemnice organizace Agnès Callamardová. Vlády podle AI mají čím dál více prostředků, jak kontrolovat či potírat své kritiky a aktivisty na ochranu lidských práv, například skrze nové technologie či takzvané sledovací programy.

V tomto ohledu AI zmiňuje případy Ruska, kde policie využila programy, jež dokážou rozeznat obličeje, pro potírání demonstrací, nebo Číny, která posílila cenzuru internetu. AI kriticky hodnotí také některé legislativní zásahy v západních zemích, například v Británii, které podle organizace vedly k omezení svobody shromažďování.

V roce 2021 pokračovaly již trvající konflikty a další nové se rozhořely v řadě zemí, například v Afghánistánu, Jemenu, Etiopii či mezi Izraelem a Palestinou, uvedla AI. "Velmi vzácné byly příležitosti, kdy mezinárodní společenství bylo schopné poskytnout nezbytné odpovědi (na konflikty)," dodala Callamardová.

AI ve zprávě také silně kritizuje přístup některých států a velkých firem k pandemii covid-19, která nejsilněji dopadla na chudé země a znevýhodněné skupiny. Organizace vytýká bohatým zemím, že hromadily vakcíny proti covidu-19, zatímco v dalších částech světa jich bylo nedostatek. Farmaceutické firmy kritizuje, že upřednostnily své zisky před řešením zdravotnické krize. AI kritizuje také provozovatele sociálních sítí, že umožnily šíření dezinformací. "Rozsah zisků, které vydělaly na dezinformacích, a dopad na život milionů lidí představují pro tyto firmy vážnou odpovědnost," uvedla šéfka AI.

Podle organizace vlády a podnikatelský sektor nedodržely své sliby, že se po pandemii budou snažit vytvořit udržitelnější svět s menšími nerovnostmi. "Rok 2021 měl být rokem uzdravení a obnovy, místo toho se stal líhní rostoucích nerovností a zvyšující se nestability," uvedla Callamardová.

Amnesty International vznikla v roce 1961 a působí v desítkách států. Tvrdí, že má 10 milionů členů a podporovatelů. Patří k nejvýznamnějším organizacím na ochranu lidských práv na světě.

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Amnesty: Trestání obyvatel Gazy je válečný zločin. OSN shání pro Gazu 300 milionů, WHO lékařskou pomoc

Stále více světových organizací bije na poplach kvůli podmínkám, v nichž se ocitají obyvatelé Pásma Gazy sužovaní již šestý den izraelským bombardováním. Lidskoprávní organizace Amnesty International v pátek vyzvala Izrael, aby okamžitě zrušil blokádu Gazy, a prohlásila, že kolektivní trest civilistů za teroristická zvěrstva Hamásu se rovná válečnému zločinu.
Ilustrační fotografie.

Část Čechů si stále myslí, že za znásilnění někdy může i oběť

Nejméně dvě pětiny lidí soudí, že za znásilnění mohou nést spoluzodpovědnost oběti tohoto trestného činu, například kvůli koketnímu chování, opilosti nebo vyzývavému oblečení. Podíl obyvatel s takovým názorem klesá, ještě před sedmi lety jich byly více než tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu, který dnes ve Sněmovně představila Irena Hůlová z organizace Amnesty International (AI). Podle ní je ale i nynější podíl stále vysoký.

Více souvisejících

amnesty international Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

"Smrt režimu." Ruská žačka 10. třídy si má odpykat 3,5 roku vazby. Prokurátor požadoval pět let v trestanecké kolonii

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy