V hromadných hrobech v Burundi našli přes šest tisíc těl

Pracovníci burundské Komise pro pravdu a usmíření našli přes 6000 těl v šesti hromadných hrobech v provincii Karuzi. Jde o zatím největší nález od ledna, kdy burundská vláda zahájila po celé zemi odkrývací práce, napsala dnes agentura Reuters.

Šéf komise Pierre Claver Ndayicariye v pátek novinářům řekl, že byly objeveny ostatky 6032 obětí a tisíce nábojů. K identifikaci některých obětí byly využity oděvy, brýle a růžence.

Středoafrické Burundi se snaží vyrovnat s násilnou minulostí, poznamenanou trpkou koloniální okupací, občanskou válkou a desetiletími opakovaně nastávajících masakrů.

Obyvatelstvo Burundi je rozděleno mezi etnické skupiny Tutsiů a Hutů. Etnický podtext měla občanská válka, v níž bylo zabito 300.000 lidí, než skončila v roce 2005.

Vládou řízená komise byla ustavena v roce 2014. Jejím úkolem je vyšetřování zvěrstev spáchaných od roku 1885, kdy začala kolonizace Burundi, do roku 2008, kdy byla plně realizována mírová dohoda o ukončení občanské války.

Dosud zmapovala komise přes 4000 hromadných hrobů po celé zemi a identifikovala více než 142.000 obětí násilností.

Mandát komise nepokrývá většinu období vlády současného prezidenta Pierra Nkurunzizy, který se ujal úřadu v roce 2005. Ten v roce 2015 oznámil, že bude usilovat o třetí funkční období, což kritici označili za protiústavní. Zákon přijatý burundským parlamentem a stanovující speciální odměny pro Nkurunzizu naznačuje, že prezident už v letošních květnových volbách kandidovat nebude. OSN nicméně varovala, že by v době před volbami mohlo v zemi zesílit porušování lidských práv.

Související

Děti, ilustrační fotgorafie

Burunďanka, která rodila při vstupním testu, dostala práci

Devětadvacetiletá Burunďanka Emilienne Manigirubuntuová začala vyučovat obchod a ekonomiku na střední škole. Známá je z loňska, kdy přišla na konkurz, ale začala mít porodní bolesti. Stihla odjet do nemocnice, po porodu se vrátit a test dokončit. Její osud sleduje stanice BBC. Žena řekla, že ji potěšila nabídka ministerstva školství vyučovat na střední škole.
Burundi

Ozbrojenci v Kamerunu zabili 22 lidí, tvrdí OSN. Armáda mluví o nešťastné náhodě

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom dnes informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská armáda agentuře AFP naopak sdělila, že úmrtí byla důsledkem nešťastné náhody. Podle armády lidé zemřeli po výbuchu paliva, jenž nastal při výměně palby mezi bezpečnostními složkami a povstalci.

Více souvisejících

Burundi

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy