V Ugandě byl zadržen zpěvák a kandidát na prezident Bobi Wine, vypukly nepokoje

V Ugandě sílí nepokoje po úterním údajném opětovném zadržení populárního kandidáta na prezidenta Bobiho Winea a členů jeho volebního štábu. Policie k rozehnání davu použila slzný plyn, uvedla agentura Reuters. Bobi Wine, vlastním jménem Robert Kyagulanyi, se proslavil jako zpěvák a je hlavním soupeřem dlouholetého prezidenta Yoweria Museveniho ve volbách plánovaných na 14. ledna.

Bobi Wine o svém zatčení napsal na twitteru a informaci potvrdil i mluvčí jeho strany. Policie uvedla, že má záběry demonstrantů, jak vypouštějí pneumatiky policejních vozidel a napadají policisty. Policie na facebooku zároveň tvrdí, že Winea nezatkla, ale převezla do jeho domu v Kampale, neboť opakovaně porušoval hygienická nařízení spojená s koronavirem, píše Reuters.

Citing COVID, they bannned campaigns in districts with highest number of voters, where we have loads of support! Yet Gen. Museveni campaigns there under the guise of launching projects. Paid supporters gather to cheer him under state protection! The shame!#WeAreRemovingADictator pic.twitter.com/R60QOwiHSm

— BOBI WINE (@HEBobiwine) December 30, 2020

Ke kontaktu s policií došlo již v neděli, kdy Wine podle svých slov pomáhal zraněnému novináři k lékaři. Jejich konvoj však zastavila policie a jeden Wineův osobní strážce při potyčce přišel o život. V listopadu při střetech mezi Wineovými stoupenci a policií přišlo o život nejméně 54 lidí.

Ve vězení se minulý týden krátce ocitl také Wineův právník a obhájce lidských práv Nicholas Opiyo. Policie ho obvinila z praní špinavých peněz kvůli daru pro jeho organizaci Chapter Four. Proti zatčení se postavili představitelé OSN, kteří obvinění označili za "smyšlená" a pronásledování za "navázané na kontext voleb," píše agentura AFP. Opiyo byl propuštěn na kauci v přepočtu 3300 dolarů (přibližně 70.500 korun).

Osmatřicetiletý Bobi Wine je považován za nejvážnějšího vyzyvatele šestasedmdesátiletého prezidenta Museveniho, který stojí v čele Ugandy od roku 1986. V roce 2017 byl zpěvák zvolen poslancem a stal se hlasem ugandské městské mládeže, která často žije v chudých podmínkách a neztotožňuje se s režimem stávajícího prezidenta, píše agentura AFP. Sám Wine vyrostl v jednom z kampalských slumů a ve svých písních často otevřeně kritizuje současnou vládu. Přibližně polovina obyvatel čtyřicetimilionové země je mladší 16 let.

Související

Více souvisejících

uganda Bobi Wine (Robert Kyagulanyi)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy