Agentura OSN obvinila Izrael z mučení jejích členů

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v pondělí uvedla, že izraelské úřady mučily některé její zaměstnance během výslechů týkajících se útoků Hamásu na Izrael ze 7. října loňského roku. 

"Někteří naši zaměstnanci uvedli, že byli donuceni k přiznání mučením a špatným zacházením," uvedla UNRWA ve stanovisku zaslaném agentuře AFP.

UNRWA zaměstnává přibližně 30.000 lidí v Pásmu Gazy, Předjordánsku, Libanonu, Jordánsku a Sýrii. Několik zemí, včetně Spojených států, Británie, Německa a Japonska, pozastavilo financování UNRWA v reakci na obvinění ze strany Izraele, že 12 jejích zaměstnanců se podílelo na útoku na Izrael ze 7. října.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac už dříve uvedl, že jeho vláda má důkazy spojující UNRWA s terorismem a plánuje je předložit komisi OSN, která prověřuje aktivity UNRWA.

"Předložíme všechny důkazy zdůrazňující vazby (agentury) UNRWA na terorismus a její škodlivé účinky na regionální stabilitu. Je nezbytné, aby tato komise odhalila pravdu," napsal Kac ve statusu na sociální síti X.

Podle televize Al-Džazíra Kac navíc přivítal jmenování nezávislé komise OSN pro vyšetřování aktivit UNRWA a zopakoval výzvu, aby ředitel UNRWA Philippe Lazzarini odstoupil.

Panarabská televize připomněla, že Izrael se už léta snaží o zrušení UNRWA. Tyto výzvy zintenzívnil poté, co se údajně ukázalo, že 12 zaměstnanci UNRWA byli 7. října zapojeni do teroristického útoku komand militantního palestinského hnutí Hamás na Izrael.

UNRWA však opakovaně upozorňuje, že Izrael nepředložil žádné důkazy na podporu tvrzení, že někteří pracovníci UNRWA jsou členy Hamásu.

UNRWA, nominovaná na Nobelovu cenu za mír, varovala, že v případě výrazného snížení financování bude nucena ukončit svou činnost do konce února. OSN oznámila, že provede audit činnosti UNRWA a na základě výsledků tohoto vyšetřování rozhodne, zda by měla být činnost agentury pozastavena.

Několik zemí, včetně USA, Velké Británie, Německa a Japonska, pozastavilo financování UNRWA poté, co Izrael obvinil 12 pracovníků této agentury, že se loni v říjnu zapojili do útoku palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael.

UNRWA žádala nezávislé vyšetření těchto obvinění a tvrdí, že ihned po obviněních propustila dotčené zaměstnance a zahájila vlastní vyšetřování.

Generální tajemník OSN António Guterres slíbil urychlené nezávislé vyšetřování. Několik šéfů agentur OSN vyjádřilo obavy, že ukončení financování UNRWA by mělo katastrofální následky pro Pásmo Gazy.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky vznikla v roce 1949 po první arabsko-izraelské válce. Původní cíl UNRWA, snížení počtu uprchlíků a jejich úspěšná integrace, se v průběhu let nerealizoval.

S ročním rozpočtem přesahujícím jeden a půl miliardy dolarů a více než 30 000 zaměstnanci se UNRWA stala cílem kritiky kvůli nedostatečné kontrole financí a rozšiřování kategorií osob, které mohou čerpat její služby.

Spor se zhoršil poté, co Izrael obvinil UNRWA, že umožnila palestinskému militantnímu hnutí Hamás využívat agenturní infrastrukturu v pásmu Gazy pro vojenské účely." Generální tajemník OSN António Guterres se ve stejný den setkal s hlavními dárcovskými zeměmi.

UNRWA uvedla, že ve spojitosti s obviněními vůči jejímu personálu reagovala promptně. Snížení financování však podle jejího vyjádření ovlivní běžné Palestince.

Doporučené články

Guterres vyzval dárcovské země, aby zaručily pokračování činnosti UNRWA. Upozornil na to server France24. "Ačkoli mám pochopení pro jejich obavy a sám jsem byl těmito obviněními zděšen, důrazně žádám vlády, které pozastavily své příspěvky, aby přinejmenším zaručily kontinuitu operací UNRWA," uvedl Guterres v prohlášení.

UNRWA oznámila, že propustila více zaměstnanců obviněných Izraelem a začala je vyšetřovat. Urychlené nezávislé vyšetřování přislíbil i Guterres. "Ohavné údajné činy těchto zaměstnanců musí mít následky," řekl.

"Desetitisíce mužů a žen, kteří pracují pro UNRWA, mnozí z nich v nejnebezpečnějších situacích pro humanitární pracovníky, by neměly být trestáni," dodal Guterres s tím, že je třeba uspokojit základní potřeby obyvatel, kterým tito zaměstnanci poskytují služby.

Šéf OSN potvrdil, že z 12 obviněných zaměstnanců bylo devět propuštěno, jeden je mrtvý a "identita dvou dalších se objasňuje." Více než 30 000 pracovníků organizace poskytuje služby včetně vzdělávání, základní zdravotní péče a humanitární pomoci palestinským uprchlíkům v pásmu Gazy, Předjordánsku, Jordánsku, Sýrii a Libanonu.

Server Wall Street Journal s odkazem na izraelské zpravodajské služby ale uvedl, že nejméně 1200 zaměstnanců agentury OSN jsou členy teroristických skupin Hamás nebo Islámský džihád. Toto číslo představuje asi 10 procent zaměstnanců UNRWA v Gaze.

Pracovníci agentury UNRWA se také pravděpodobně podíleli na únosu Izraelky, převáželi munici či tělo mrtvého izraelského vojáka a zapojili se i do loňského útoku na jih země. Vyplývá to z dokumentu americké vlády, jehož podrobnosti v pondělí zveřejnil portál The Times of Israel.

Související

Více souvisejících

Izrael Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy