Americká armáda čelí nedostatku rekrutů. Mladí lidé chtějí jinou kariéru, anebo nesouhlasí s politikou

Armáda Spojených států vždy spoléhala na děti z rodin s vojenskou tradicí. Tvoří totiž většinu nových rekrutů. Systém je ale nyní v ohrožení, což je pro Pentagon špatná zpráva, píše list Wall Street Journal. Existuje řada důvodů, proč mladí lidé nechtějí jít do armády – může jít o nesouhlas s politikou a vojenskými akcemi nebo také jiné kariérní možnosti. 

Americká armáda je jednou z největších a nejvýznamnějších na světě. Hraje klíčovou roli ve světové geopolitice. Skládá se z pěti hlavních složek, každá již má svou dlouholetou tradici – armáda, námořnictvo, námořní pěchota, letectvo a pobřežní stráž.

Navíc disponuje největším rozpočtem na světě. Každoročně se pohybuje v miliardách dolarů a financuje provoz, výzkum a vývoj nových technologií, zbrojní programy, výcvik vojáků a další vojenské aktivity. Armáda rovněž investuje do vývoje nejmodernějších technologií, mezi které patří umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a bezpilotní letouny. 

Ubývá ale mladých lidí, kteří do armády chtějí jít. „Vlivní lidé jim neříkají, aby šli do armády. Maminky a tatínkové, strýcové, trenéři a pastoři to nevidí jako dobrou volbu,“ řekl bývalý předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen.

Zejména během studené války a nového tisíciletí byla americká armáda zapojena do řady konfliktů. Některé z nich dosud vyvolávají vážné kontroverze. Například při válce ve Vietnamu padly desítky tisíc mladých Američanů, veřejné pobouření zase vyvolala invaze do Iráku v roce 2003.

Když 11. září 2001 teroristé zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku, došlo zejména u mladých lidi v USA k vlasteneckému probuzení. Jenže armáda prožila v Iráku a Afghánistánu dvacet let bez rozhodujících vítězství. 

WSJ upozorňuje také na skandály kvůli nekvalitnímu vojenskému ubytování a zdravotní péči, špatným platům pro vojáky nižších hodností, a v neposlední řadě také rostoucí počet posttraumatických stresových poruch a sebevražd. 

Problém se stává ještě závažnějším kvůli nové éře velmocenského soupeření s Ruskem a Čínou. „Nedostatek rekrutů v USA představuje dlouhodobý problém, který, pokud se nevyřeší, donutí armádu snížit početní stavy,“ píše americký list. 

Zatímco armáda USA má v aktivní službě 1,4 milionu vojáků, Čína dosáhla už na dva miliony. V posledních desetiletích neustále rozšiřuje své vojenské kapacity, zejména v Jihočínském moři a okolí Tchaj-wanu. „Studuji náborový trh asi 15 let a nikdy jsme neviděli takový stav,“ řekl vysoký úředník ministerstva obrany.

Loni americká armáda nesplnila svůj náborový cíl o 25 %. Pro rok 2023 očekává asi o 15 tisíc rekrutů méně oproti svému cíli 65 tisíc nováčků. Námořnictvo očekává minimálně o 10 tisíc méně rekrutů než 38 tisíc, které by potřebovalo. 

Pentagon vyčíslil, že pouze 9 % mladých lidí ve věku 16-21 let uvažuje o vojenské službě. Před pandemií covidu-19 jich bylo 13 %. Armádní ministryně Christine Wormuthová připravuje návrh zákona, který zřejmě bude muset schválit Kongres v plném rozsahu. „Právě teď nevyužíváme komplexním a strukturovaným způsobem naše vztahy s veteránskými organizacemi,“ přiblížila.

Armáda rovněž vyžaduje vysokou úroveň disciplíny, fyzické připravenosti a ochoty obětovat mnoho aspektů běžného života. Mladí lidé často tíhnou k hledání kariéry jinde, zatímco možnosti na uplatnění mimo armádu v USA rostou společně s jejich vzděláním. 

Voják může mít také omezenou svobodu v rozhodování o místě svého pohybu, nemůže tolik uplatňovat své názory a musí zachovávat prioritní postavení vojenských povinností před jeho osobními zájmy. Mnozí mladí lidé se navíc neztotožňují s vojenskými akcemi a politikou, které americká armáda reprezentuje.

Čísla ale ukazují, že se i přes úbytek zájemců najde mnoho mladých lidí, pro které je vstup do armády atraktivní. Ať už je důvodem patriotismus, touha po dobrodružství nebo služba v rámci rodinné tradice. 

Poměrně paradoxně splnila svůj cíl poslat do výcvikového tábora 33 tisíc rekrutů Námořní pěchota, jejíž členové jsou obvykle známí coby mariňáci. Očekává, že splní cíl i pro rok 2023, ačkoliv je nábor velmi náročný. 

Kromě vysokých nároků na zdravotní a psychickou způsobilost zahrnuje také tzv. Boot Camp, kde jsou budoucí mariňáci vystaveni například spánkové deprivaci, dlouhým pochodům ve dne i v noci či výzvám, které musí zvládat v případě, že budou vystaveni nepřátelskému mučení a výslechu. 

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. Navy) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USA (Spojené státy americké) Pentagon

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

Vstup Česka do Evropské unie byl výhrou, i když EU není bezchybná, řekl Pavel

Při zahájení festivalu United Islands of Prague prezident Petr Pavel zdůraznil, že vstup České republiky do Evropské unie byl výhrou, i když EU není bezchybná. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy