Obama "dobývá" Karibik: Na Jamajce začal v reggae stylu, pak ho čeká Castro

Kingston - Americký prezident Barack Obama přiletěl na pracovní návštěvu Jamajky. Je první hlavou USA od roku 1982, která na tento ostrovní stát zavítala. Pak se vydá na summit do Panamy, který bude ostře sledovaný kvůli restartu vztahů s Kubou.

Dnešní program šéf Bílého domu zahájil netradičně - návštěvou muzea Boba Marleyho v centru Kingstonu. "Mám stále všechna jeho alba," řekl Obama průvodkyni muzea v posledním jamajském obydlí umělce, který zemřel v květnu 1981 na rakovinu ve věku 36 let.

Obamu dnes v jamajské metropoli Kingstonu ale čeká hlavně jednání s 15 členy Karibského společenství (CARICOM). Podle agentury AFP se jim bude snažit nabídnout americkou alternativu k levné venezuelské ropě.

Obama se prý bude vůdce karibských ostrovů rovněž snažit přesvědčit, že Washington se po dlouhé době bude v této chudé oblasti opět angažovat. Kromě ekonomických témat jsou na programu jednání také bezpečnostní otázky.

Obama poté odcestuje do Panamy na americký summit, který začíná v pátek a při kterém se poprvé oficiálně setká se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem.

Spojené státy již několik měsíců usilují o znovuotevření své ambasády v Havaně a o úplné obnovení diplomatických vztahů. Kubánská delegace však při několika kolech dosavadních jednání na úrovni náměstků ministrů zahraničí dala najevo, že svolí s tímto plánem prosazovaným Obamou jen v případě, že Kuba zmizí ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Obama nařídil ministerstvu zahraničí přehodnotit, zda Havana stále na seznam patří, a jednou z možností podle světových tiskových agentur je, že by vyškrtnutí mohl Obama oznámit právě během summitu. Bude se však muset vyrovnat s nesouhlasem zvláště řady amerických republikánů, kteří prosazují co nejtvrdší postup vůči Kubě až do chvíle, než učiní podstatné reformy směrem k demokracii. Obama také vyzval Kongres, aby pracoval na možném úplném odvolání obchodních sankcí.

"Neobávám se republikánů. Dosáhne se toho před (prezidentskými) volbami. Obvykle podobné předpovědi nedělám, ale je dost času. Mám naději, že se tato věc pohne kupředu," řekl předseda obchodní komory USA Thomas Donahue v projevu k členům obchodní komory a dalším účastníkům podnikatelské konference v Panamě.

Kuba od poloviny prosince, kdy Obama s Castrem po telefonickém jednání oznámili začátek nové éry ve vzájemných vztazích obou zemí, propustila desítky politických vězňů či zajatého Američana Alana Grosse, s dalšími vstřícnými kroky však dosud režim váhá. USA na druhé straně uvolnily omezení na dovoz některého zboží z Kuby a propustily trio vězněných Kubánců.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama Jamajka Kuba

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy