Stažení amerických jednotek ze Středního východu? Nereálné, tvrdí analýza

Washington – Přítomnost amerických jednotek na Středním východě i americké zásahy v této oblasti jsou kontroverzním tématem už mnoho let. Ačkoliv americká veřejnost stále více volá po úplném stažení jednotek, podle analýzy zpravodajské společnosti Stratfor k něčemu takovému ještě dlouho nedojde.

Válka proti teroru

Situace na Středním východě je velmi složitá. „Střední východ dostal v minulém století svou podobu států ovládaných monarchiemi či vojenskými vládami díky válkám, kolonialismu a rozdělování po skončení studené války. Ale série zahraničních intervencí a domácích povstání během minulého desetiletí mnoho z těchto politických struktur zničila," vysvětluje analýza.

„Jak se postupně Střední východ rozpadá – a znovu se poskládat mu může trvat desetiletí – ozbrojené skupiny zneužívají vzniklého silového vakua k tomu, aby rostly a množily se. A jak budou postupně čelit silnějším a lépe organizovaným jednotkám umístěným v regionu, uchýlí se k asymetrickým taktikám, jako je například terorismus, aby se této síle vyrovnali a zvýšily svůj dosah."

Analýza dále upozorňuje, že Spojené státy si hrozbu terorismu uvědomily až po útocích na své půdě 11. září, na které tehdejší prezident George W. Bush reagoval vyhlášením Války proti terorismu.

To ale podle analýzy neodpovídá realitě, protože „Spojené státy neútočí – a ani nemohou útočit – na každou teroristickou skupinu v zemi." Samotný koncept války proti terorismu je navíc chybný, protože „terorismus je taktika, takže už ze své podstaty nemůže být vymýcen."

Z tohoto vyplývá i další problém, na který analýza upozorňuje. Spojené státy se totiž doposud zaměřily vždy na konkrétní skupinu – dříve al-Kajdu, nyní Islámský stát. „Ale i kdyby se Spojeným státům podařilo marginalizovat Islámský stát, základní prvky, které této skupině umožnily vzniknout, tak rychle nezmizí," uvádí analýza. Upozorňuje také, že nebezpečí nepředstavují pouze náboženské skupiny.

Je třeba změnit strategii

Zcela opustit region ale podle analýzy pro Spojené státy není možné, protože Střední východ je „strategický dodavatel ropy na celosvětový trh a kritický článek, který propojuje Afriku, Asii a Evropu." Zároveň ale není možné, aby se pokračovalo v dosavadní strategii.

Analýza poukazuje na situaci v Afghánistánu a Iráku, kde se navzdory americkým zásahům nepodařilo eliminovat hrozbu. Tyto zásahy navíc podněcovaly další násilí. Počty mrtvých se ale zvyšovaly i na americké straně, což postupně vedlo k čím dál tím menší podpoře veřejnosti pro setrvání jednotek v regionu.

Jak analýza dále vysvětluje, Spojené státy proto přešly na alternativní taktiku: přítomnost jednotek se pokusily nahradit vzdálenou podporou. I tato metoda ale podle analýzy selhala. Nyní se tak Spojené státy snaží najít střední cestu mezi invazí a naprostým stažením všech sil.

„Spojené státy se připravují na zdlouhavý boj proti teroristům, kteří na ně chtějí zaútočit, a zároveň budou pokračovat v hledání efektivních způsobů boje proti svým nepřátelům bez toho, aby příliš vyčerpaly své zdroje. Jsme tedy svědky toho, jak se rovnováha pomalu mění, a trošky přímé vojenské síly jsou přidávány k vojenské podpoře místních jednotek, které jsou na místě. To je vojensky únosné."

Podle analýzy se ale jedná o dlouholetý plán. Islámský stát bude navíc eventuálně nahrazen jinými skupinami. Spojené státy z těchto důvodů pravděpodobně region ještě po mnoho let neopustí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Střední Východ Armáda

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy