ROZHOVOR | Američané se báli přihlásit k nespokojenosti. Trumpovi pomohla i e-mailová kauza, říká pro EZ politolog Kubáček

ROZHOVOR - Navzdory předvolebním průzkumům, které favorizovaly demokratku Hillary Clintonovou, americké prezidentské volby vyhrál Donald Trump. Jak je možné, že se odhady tak mýlily? A co můžeme od Trumpa čekat? Nejen o tom jsme si povídali s politologem a ředitelem Phoenix Research Janem Kubáčkem.

Hillary Clintonová už uznala svou porážku, Donald Trump se stal pro některé možná překvapivě novým americkým prezidentem. O čem výsledky voleb vzhledem k dění v minulých dnech vypovídají?

Ukazují se dva nejdůležitější rysy – myslím si, že aféra kolem e-mailů, kterou znovuotevřela FBI, významně pomohla strategii a týmu Donalda Trumpa a vybičovala řadu voličů, kteří váhali a kteří říkali, že to není tak důležité. Ty donutila k tomu, aby k volbám šli a s velkou pravděpodobností podpořili Trumpa. Tato aféra určitě vedla k vyšší účasti voličů. V řadě států pak tato účast Donaldu Trumpovi pomohla k těsnému, ale rozhodujícímu vítězství a získání volitelů.

Druhým argumentem, který se podle mě potvrdil, a bude důležité ho sledovat i do budoucna, je, že se objevila výrazná tichá menšina, kterou ostatně tým Trumpa využil v rámci svých materiálů a propagace ve finále volební kampaně. Ukázalo se, že je nezanedbatelné množství těch, kteří nedeklarovali vůbec svoji preferenci a nehlásili se k Donaldu Trumpovi, a přesto dokázali přijít. Zmobilizovali se a dorazili v hojném počtu. A pak rozhodly takové klíčové státy, jako je Florida, kde žijí movití, relativně spokojení a odpočívající senioři. Ukázalo se, že problém v USA je tak hluboký, že i je to vedlo k tomu, že volili Trumpa a že byli ochotni riskovat s Trumpem jenom proto, aby došlo ke změně.

Zmínil jste e-mailovou aféru jako klíčový bod. Daly by se v průběhu kampaně nalézt další momenty, kdy se situace otočila právě k Trumpovi?

Myslím, že roli sehrála i jeho aktivita. V tom opravdu nad Hillary Clintonovou vynikal. Patří k těm, kteří ještě v samotném finále velice intenzivně jezdí a snaží se mobilizovat své voliče. O tom se moc nemluvilo, ale když se podíváme na poslední dny, Trump opravdu jezdil. A jezdil více než Hillary Clintonová. I to mohlo přinést plody. Rozhodně to zafungovalo jako mobilizační téma.

Výsledky voleb se poněkud liší od předvolebních průzkumů. Mnozí je srovnávají se situací kolem brexitu. Čím si to vysvětlujete?

Je vidět, že se velká část veřejnosti bojí přihlásit veřejně k nějaké své nespokojenosti nebo frustraci, případně k protestnímu hlasu. Ukazuje se, že v řadě společností funguje spirála mlčení. Ostatně my jsme toho sami byli svědky v situaci kolem prezidentské volby, kdy také výzkumy naznačovaly, že podpora Miloši Zemanovi není tak silná. Posléze se ale ukázalo, že je. Řada voličů se k tomu ale bála přihlásit. Podobnou zkušenost jsme zažili v sousedním Rakousku během voleb, i ve Spojeném království při referendu o vystoupení z Evropské unie. Něco podobného vidíme ve Francii co se týče podpory Národní fronty. A ukazuje se, že stejným efektem trpí i americká společnost.

Výsledky i odhady byly velmi těsné. Znamená to, že je americká společnost rozdělená? Oba tábory si navzájem projevovaly hodně velké nepřátelství...

Je to pravda. Zde je zajímavá jedna věc – při volbách dochází vždy ke konfliktu. Ale tady je zajímavý aspekt, že ty dva světy spolu nemluví a neměly ani jedno společné téma. Obecně se samozřejmě scházely na tom, že chtějí, aby Amerika byla úspěšná, velká, globální lídr světového dění, aby se Američani měli dobře. Ale v momentě jakéhokoliv konkretizování a společného tahu na branku se tyto dva světy a kandidátské týmy rozcházely. V tomto ohledu to teď bude velice těžké. Donald Trump to bude mít náročné, stejně náročné by to ale měla i Clintonová. Musí přesvědčit zbytek společnosti, že bude i její prezident. Před Trumpem stojí úkol soustředit se na klíčová témata, která byla důležitá i pro druhý tábor, a vetknout je do svého programu a své prezidentské vize, aby USA uklidnil.

Nebude to jednoduché – a to z prostého důvodu. Dlouhodobě je americký parlament, americký Kongres rozdělen na dva nesmiřitelné tábory. A aby toho nebylo málo, dnes už je rozštěpená jak demokratická strana, tak významně i republikáni. Když jsme dnes sledovali výsledky, tak jedním z těch výstupů je, že bodovali republikáni, tedy jak Trumpovi stoupenci, tak i jeho významní odpůrci, například senátor McCain. Trump tedy bude muset vytvořit i takovou situaci, aby zklidnil poměry i uvnitř republikánů a aby měl šanci něco ovlivňovat, nějak veřejnost oslovovat. Rozhodně se vyplatí nastudovat si první prezidentství Ronalda Reagana a uvidíme tam mnohé prvky, které budou charakteristické i pro prezidentství Trumpa.

Trump v kampani pronášel poněkud silná hesla, která se týkala třeba imigrace nebo Ruska. Domníváte se, že tyto své sliby, které narážely právě i na odpor některých republikánů, dokáže uvést do praxe?

Upřimně řečeno očekávám, že bude muset slevit od prvního okamžiku – a to velmi významně. Toto byla kampaň, kde bylo přípustno téměř cokoliv, a teď přichází reálná politika a rozhodování, na což je on jako byznysman zvyklý. Navíc ta mašinérie a administrativa Bílého domu a celého Washingtonu je neuvěřitelně zajetá, je velmi velmi těžké změnit tu trajektorii a zájmy. O tom by mohl své vyprávět i Barack Obama. První změny, které chtěl prosadit a které vzbuzovaly očekávání v americké společnosti, prosadil fakticky až po dvou letech. A veřejnost byla rozčarovaná. Trump se proto bude muset soustředit na jedno či dvě témata, která jsou relativně symbolická a rychle řešitelná, aby neztrácel veřejnou podporu. Ale jinak to bude mít velmi složité. A dá se očekávat, že se soustředí spíše na tu ilustrativnost amerického prezidentství, aby zůstal v kontaktu s běžnými Američany.

Na druhou stranu to bude složité, protože největším věřitelem USA je Čína. A pokles na trhu s komoditami a na burze posiluje pozici Číny vůči USA, takže se dá očekávat, že to bude jeden z nejkruciálnějších úkolů pro Trumpa. Bude muset vztahy vybalancovat a pokud možno posílit Spojené státy na úkor Pekingu a udržet co nejvíce pracovních míst na půdě USA.

Díky výhře Trumpa získali republikáni Bílý dům, i obě komory Kongresu. Dá se z toho usuzovat, jestli se směřování USA nějak změní?

Neočekávám nějakou zásadnější strategickou otočku nebo proměnu americké diplomacie. Myslím si, že se více soustředí na domácí témata, tento trend je možné sledovat už nyní. Ať už je to těžba nebo alternativní zdroje, kdy se USA stávají ne dovozcem a zemí závislou na strategických surovinách ze světa, ale zemí, která dokonce suroviny vyváží. Počítám, že touto optikou bude Trump uvažovat nejen v energetické oblasti, ale i v dalších.

Dá se očekávat, že bude více komercionalizovat bezpečnostní roli USA ve světě. Tam, kde nebudou partneři ochotni vyjít vstříc Spojeným státům, prostě svou americkou vojenskou přítomnost stáhne. Bude ji pak využívat v jiných lokalitách a efektivněji. A očekávám, že se soustředí na některé další trhy, aby vyvažoval tu pozici právě vůči silnému čínskému trhu a vůči čínské diplomacii. Rozhodně to ale budou změny postupné. Dá se očekávat jistá snaha změnit styl a stavět více na prezidentovi, kterému budou běžní Američané rozumět. Někteří voliči totiž vyčítali Baracku Obamovi a Hillary Clintonové, že jsou mudrlanti a profesorští, příliš intelektuální a poučují běžné Američany. Tady se dá očekávat, že Trump vsadí primárně na to, aby mu rozuměli a věřili. Bude vystupovat tak, aby byl on a jeho mise v Bílém domě srozumitelnější běžným Američanům střední vrstvy.

Děkujeme za rozhovor

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

včera

Aktuální počasí: Bouřková předpověď na víkend. Hrozí dnes i zítra

V Česku hrozí během probíhajícího víkendu výskyt bouřek. Meteorologové upozornili, že ačkoliv se to stává málokdy, tak předpověď na neděli je jasnější, než na sobotu. Bouřky každopádně hrozí dnes i zítra.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy