Fidel Castro zemřel: Havana truchlí, v Miami se bouřlivě oslavuje

Miami - Zatímco obyvatelé Habany na zprávu o smrti bývalého vůdce Fidela Castra reagují se smutkem, v americkém Miami začal dav tančit a bušit do pánví.

V Miami, domově početné kubánské exulantské komunity, mnozí lidé začali slavit a odpalovat zábavní pyrotechniku.

Kubánci v Miami se scházejí v restauracích a na mnoha veřejných místech, sdělil BBC Luis Luis Fajardo z Miami. "Valná většina americké kubánské komunity je velmi ostře vyhraněná proti Fidelovi i Raúlovi Castrovým. Když se v 90. letech minulého století zhroutil Sovětský svaz, zažívali Kubánci obrovské těžkosti. Mnoho lidí teď říká, že když je Fidel Castro mrtvý, mohla by Kuba zažít změny, po jakých volali," dodal.

Diametrálně odlišná nálada zavládla v Havaně. "Je to tragédie," řekla zdravotní sestra Dayan Montalvová (22). "Všichni jsme s ním vyrůstali. Ta zpráva, kterou jsme se právě dozvěděli, mě opravdu ranila."

"Jsem z toho hodně rozrušená. Bez ohledu na cokoli byl veřejnou osobností, kterou celý svět respektoval a miloval," citoval Reuters studentku z Havany Sariel Valdespinová. Carlos Rodríguez (15) byl v havanské čtvrti Miramar, když se dozvěděl o Castrově úmrtí. "Fidel? Fidel?" prohlásil a nevěřícně se udeřil do čela. "Vždycky jsme si mysleli, že bude žít navždy. To nemůže být pravda."

Psali jsme:
Zemřel Fidel Castro (†90). Pro jedny diktátor, pro druhé líder máximo  

Agentura Reuters připravila výběr jeho citátů Fidela Castra:

"Odsuďte mě. Na tom nezáleží. Historie mě rehabilituje." Castro v roce 1953, kdy se jako mladý právník sám hájil před soudem za téměř sebevražedný útok na vojenská kasárna Moncada ve městě Santiago de Cuba.

"Nepomýšlím na to, že bych si oholil vousy, protože jsem na svůj plnovous zvyklý a navíc tento plnovous hodně znamená pro mou zemi. Až vyplníme náš slib dobré vlády, pak si ho oholím." Castro v rozhovoru z roku 1959 pro televizní stanici CBS, který poskytl 30 dní po revoluci.

"Revoluce není procházka růžovou zahradou. Revoluce je boj mezi budoucností a minulostí." Castro v roce 1959.

"Už dávno jsem dospěl k závěru, že poslední oběť, kterou musím udělat pro zdraví kubánské veřejnosti, je přestat kouřit. A zase tolik mi to nechybí." Castro v prosinci 1985 poté, co oznámil, že přestal kouřit doutníky.

"Nikdy jsem neviděl rozpor mezi idejemi, které zastávám, a idejemi onoho symbolu, oné mimořádné postavy (Ježíše Krista)." Castro v roce 1985.

"Musíme se držet faktů. A jednoduše řečeno, socialistický tábor se zhroutil." Castro v roce 1991.

"Jedním z největších přínosů revoluce je, že dokonce i naše prostitutky mají vysokoškolské vzdělání." Castro v dokumentu Comandante režiséra Olivera Stonea z roku 2003.

"Kubánský model už nefunguje ani pro nás." Castro v roce 2010 v rozhovoru s americkým novinářem Jeffreym Goldbergem. Castro později tvrdil, že jeho poznámka byla vytržená z kontextu.

Související

Fidel Castro Rozhovor

Castro se chopil moci před 65 lety. Kubánský režim má neuvěřitelnou schopnost redefinovat se v zájmu přežití, uvádí Březinová

Před pětašedesáti lety, 16. února 1959, se předsedou vlády na Kubě stal Fidel Castro. Právě on byl klíčovou postavou revoluce, která krátce předtím svrhla diktátora Fulgencia Batistu. Hlavní motivací tehdejších změn byla touha kubánské společnosti po naplnění skutečné nezávislosti země, domnívá se Kateřina Březinová v rozsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanistka působící na Metropolitní univerzitě v Praze také připomněla, že Castro v této době odmítal, že by byl komunistou – k ideologii marxismu-leninismu se přihlásil později. Odbornice na Latinskou Ameriku však problematizuje interpretaci, že se tak stalo pouze pod vlivem probíhající studené války, byť špatné vztahy mezi Kubou a Spojenými státy v orientaci Castrova režimu na Sovětský svaz podle ní sehrály svou roli.

Více souvisejících

Fidel Castro Kuba USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Aktualizováno před 48 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Napětí mezi Ruskem a Francií. Podle Moskvy se zvyšuje riziko přímého střetu

Napětí mezi Ruskem a Francií se v posledních dnech opět zvyšuje. Paříž podle mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marije Zacharovové prohlubuje svou angažovanost v konfliktu na Ukrajině a zvyšuje riziko přímého střetu s Moskvou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy