Trump nabídl Británii pomoc a obhajoval zákaz cestování. Ostře kritizoval londýnského starostu

Washington/Londýn - Americký prezident Donald Trump na twitteru nabídl Británii pomoc po londýnských atentátech a současně připomněl svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí.

Větší rozruch ale vyvolal svým pozdějším tweetem, v němž kritizoval londýnského starostu Sadiqa Khana za jeho slova o tom, že není potřeba se znepokojovat. Podle Khanova mluvčího ale šéf Bílého domu vytrhl starostova slova z kontextu, neboť Khan se tímto výrokem vyjadřoval k citelnému zvýšení policejní přítomnosti v ulicích metropole. Khana se zastali i britští politici napříč politickým spektrem.

"Nejméně sedm mrtvých a 48 zraněných při teroristickém útoku a starosta Londýna říká, že ´není důvod k poplachu!´," tweetoval Trump dnes odpoledne.

Khanův mluvčí vzápětí uvedl, že starosta má v důsledku atentátu důležitější věci na práci než reagovat na Trumpův "neinformovaný tweet". Trump podle něj "úmyslně změnil kontext (starostových) dnešního slov vyzývajících Londýňany a návštěvníky hlavního města, aby nebyli znepokojeni, když uvidí v ulicích města více policistů, včetně ozbrojených," řekl starostův mluvčí.

Trumpa za jeho příspěvek kritizoval například vůdce liberálních demokratů Tim Farron. Americký prezident podle něj ukázal, "jak moc překroutí pravdu, aby (ospravedlnil) svou rozdělující politiku". Khan podle Farrona prokázal tváří v tvář útokům klid a důstojné odhodlání a je větší státník, než Trump kdy bude.

Podle konzervativní poslankyně Penny Mordauntové udělal londýnský starosta dobře, když veřejnost uklidňoval. Její labouristický kolega Wes Streeting Trumpa označil za "takzvaného spojence", který se uchýlil k lacinému útoku na Khana, a vyzval ke zrušení Trumpovy státní návštěvy. Manžel poslankyně Jo Coxové, kterou v roce 2016 zavraždil krajně pravicový fanatik, Trumpovi na twitteru odpověděl, že představuje to nejhorší ze své vlasti, zatímco Khan to nejlepší z Britů.

Trumpa nepřímo kritizoval i americký spisovatel Stephen King a tvrdě vůči němu vystoupila i britská autorka J.K. Rowlingová. "Říká se tomu vůdcovství, Donalde. Teroristé byli mrtví osm minut poté, co policie přijala první hlášení. Až budeme potřebovat panikářského vejtahu, tak zavoláme," napsala na twitteru.

Trump ve svých prvních tweetech přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. "Jsme s vámi," vzkázal Britům jménem Spojených států. Telefonoval rovněž s britskou premiérkou Theresou Mayovou a přislíbil jí veškerou pomoc při vyšetřování útoků.

"Potřebujeme být prozíraví, bdělí a tvrdí. Potřebujeme, aby nám soudy vrátily naše práva. Potřebujeme zákaz cestování jako další úroveň bezpečnosti," napsal v dalším tweetu.

Americký prezident ve dvou exekutivních příkazech v lednu a březnu vydal zákaz vydávání víz občanům několika muslimských zemí. V obou případech platnost zákazu pozastavily americké soudy.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v pozdějším prohlášení uvedlo, že nemá informace o "konkrétní věrohodné hrozbě ve Spojených státech".

Trump také v narážce na americkou debatu o zpřísnění přístupu ke zbraním, která nastane po každém větším zločinu spáchaném střelnými zbraněmi, napsal, že po londýnských útocích spáchaných autem a noži se žádná debata o palných zbraních nezvedla.

"Kdyby ti idioti v Londýně měli střelné zbraně, byl by počet mrtvých daleko větší," reagoval Stephen King.

Související

Khuram Shazad Butt a Rachid Redouane

Teroristický útok v Londýně: Bylo legální, že policie zastřelila teroristy?

Policisté, kteří zastřelili tři teroristy při útoku v centru Londýna v roce 2017, jednali v souladu se zákonem, rozhodla dnes podle britského tisku vyšetřující komise. Teroristé, z nichž jednoho policisté zastřelili z blízkosti 60 centimetrů, podle ní ignorovali slovní varování. Při atentátu na mostě London Bridge a tržišti Borough Market zahynulo osm lidí. Desítky dalších byly zraněny.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Theresa Mayová Velká Británie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy