Léčba rakoviny, nebo hrozba? Nová technologie může světu přinést extrémně efektivní biologické zbraně

Rozdělení atomu přineslo lidstvu jadernou energii a jaderné zbraně. Léčba rakoviny by mohla mít stejný potenciál pro to, aby se lidstvo dostalo k novým výšinám - nebo děsivým hloubkám., varuje americký odborník John Sotos. Podle něj může léčba, která je vyvíjena na rakovinu, způsobit lidstvu velké problémy.

Podle Johna Sotose, vedoucího lékaře společnosti Intel, mohou stejné technologie, které by nám mohly umožnit porazit navždy nemoci, také přinést možnost přizpůsobit nemoci jednotlivcům, rodinám nebo dokonce celým rasám a umožnit tak doslova přepsání lidského genomů za pochodu.

Sotos, který se proslavil například tím, že šest let pracoval jako konzultant pro seriál Doktor House, tvrdí, že případný úspěch amerického vládního programu zaměřeného na hledání léčby rakoviny založené na vakcínách, by nutně otevřel cestu k biologickým zbraním nepředstavitelného ničivého potenciálu, cituje jeho slova deník The Guardian.

„Důvodem, proč jste o biologických zbraních moc neslyšeli, je, že informace o nich podléhají přísným omezením, což je potenciál jejich růst," řekl Sotos. Pro útočníka je těžké používat choroby upravené jako zbraň, protože se rozšiřují také mimo jejich počáteční distribuční území. Jinými slovy - zničte sousední zemi a také zničíte svou vlastní.

Ale Sotos tvrdí, že nový program USA „bude zahrnovat nové technologie pro manipulaci s DNA, protože rakovina je onemocnění DNA“. A stejné perfektní cílení, které technologii umožní napadnout pouze rakovinné buňky v těle, také změní potenciál pro útočení biologickými zbraněmi.

Sotos varuje, že pokud bude možné vytvořit léčbu, která bude omezena pouze na útok na buňky s genetickou predispozicí pro rakovinu, bude možné také vytvořit biologické zbraně, které mohou být určeny pouze na útok na konkrétní jedince s určitou genetickou výbavou – tedy třeba na osoby určitého původu nebo pohlaví.

Technologie, před kterou lékař varuje, ještě neexistuje, ačkoli řada lékařských pokusů už ukazuje potenciál takového druhu biohackingu. Sotos tvrdí, že konečné vylepšení této technologie je nakonec nevyhnutelné. „Budou tu tisíce lidí, kteří budou v suterénech nemocnic pracovat s tímto druhem genetické manipulace,“ varuje.

Přiměřený útok však podle něj neznamená pouze masové úmrtí. „Existuje něco horší než umírání," řekl Sotos. „A já to nazývám peklem."

„Co například, když některé skupiny doslova přepíší lidskou DNA, aby bylo nemožné žít život proti jejich krédu? Například když militantní vegani budou chtít ukončit konzumaci masa - pro to existuje konkrétní gen. Nebo si představte, že radikální misogynové si budou chtít vynutit zahalování všech žen - existuje gen pro nesnášenlivost slunečního světla. A fakt, že existují geny týkající se pohlaví, je již dlouho znám,“ uvádí několik příkladů.

Útoky by podle něj mohly být prováděny také na individuální úrovni: bude možné se zaměřit na veřejné postavy a ukrást jejich genetický kód, nebo například bude možné zaměřit se na celou rodinu tím, že někdo sekvenuje geny někoho, kdo je s ní úzce příbuzný. A útoky by mohly být také velmi delikátní - Sotos zmiňuje geny pro neúnosný průjem, velký přírůstek hmotnosti, celkovou plešatost nebo intenzivní rybí tělový zápach.

Sotos samozřejmě mluví o nejhorším možném, a pro mnohé také příliš extrémním, scénáři. Další vědci jej kritizují za to, že odvrací pozornost od skutečných problémů současnosti. „Vytváření šumu a poplachů tímto způsobem nepomáhá zachraňovat životy," vysvětlil DJ Patil, bývalý šéf biometrického výzkumu Úřadu pro vědu a technologii USA. „Riziko je opravdu malé. Je opravdu těžké něco takového masově vyrábět. Skutečné riziko, na které bychom se měli zaměřit, je TBC a pandemie odolné vůči lékům,“ dodal lékař.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Britská princezna Kate má rakovinu

Princezna Kate v pátek po mnoha spekulacích prozradila, jaký je její zdravotní stav. Manželka následníka trůnu ve videu, které zveřejnila na sociální síti, oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Princezna z Walesu podstupuje chemoterapii. 

Více souvisejících

rakovina USA (Spojené státy americké) biologické zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy