Americká diplomacie v troskách? Muž z Pentagonu otevřeně promluvil

Údajné spory mezi Bílým domem a americkým ministerstvem zahraničí tvoří jednu epizodu ničivých bojů, které probíhají uvnitř Trumpovy administrativy, poukazuje bývalý analytik Pentagonu Michael Rubin. V komentáři pro server Commentary Magazine připomíná, že ministr zahraničí Rex Tillerson je prý frustrován vety ohledně výběru svých spolupracovníků ze strany prezidenta, zásahy Trumpových poradců a rodinných příslušníků do sféry tradiční diplomacie a navíc nelibě nese Trumpovy neprofesionální útoky na své kolegy.

Nejslabší ministr v historii USA

Kritika, která se na ministerstvo zahraničí valí zvnějšku i zevnitř, zpochybňuje Tillersonův styl vedení resortu i jeho úsudek a někteří mezinárodněpolitičtí analytici dokonce spekulují, že současný šéf americké diplomacie je možná tím nejslabším ministrem zahraničí v dějinách země, podotýká Rubin. Dodává, že jiní zase píší o prohlubující se nefunkčnosti resortu a Tillersonově příkrosti a nekompetentnosti.  

"Ministerstvo zahraničí nemusí fungovat, ale i kdyby Tillersonovo působení zvýraznilo jeho problémy, nefunkčnost ministerstva zahraničí je hluboce zakořeněná a sahá před Trumpovy výstřelky a Tillersonův diskutabilní styl řízení," konstatuje analytik.

Rubin připomíná, že Lawrence Wilkerson, ředitel kanceláře bývalého ministra Colina Powella, byl konspirační teoretik, který se zabýval antisemitskými výkřiky a nyní je členem akademické rady kontroverzního institutu republikánského politika Rona Paula. Také Powellův náměstek Richard Armitage se ze zpětného pohledu jeví jako permanentní škodlivý element v byrokratických bojích mezi ministerstvy zahraničí a obrany, byť zdánlivě nevypouštěl tolik bizarních konspirací jako zmíněný Wilkerson, uvádí expert.

Ministerstvo zahraničí pod vedením Hillary Clintonové zase obklopovalo podezření z korupce, a to především kvůli vazbám ministryně na Clintonovu nadaci, které některé státy poskytovaly dotace, očividně ve víře, že se jim na oplátku může dostat jisté laskavosti, pokračuje odborník. Doplňuje, že Clintonová navíc činila rozhodnutí o tom, kdy a kam bude cestovat, na základě osobních vrtoch, nikoliv strategické potřeby.  

"Ministr John Kerry dovedl pochybné cesty do extrému," nebere si servítky bývalý muž z Pentagonu. Odkazuje na Kerryho cestu na Antarktidu, která nemá žádné diplomaty, s nimiž by mohl jednat, tudíž šlo o čistě turistický výlet, očividně za peníze daňových poplatníků. Skutečnost, že Kerry ospravedlňoval rozpočet v řádu milionů dolarů přítomností svého doprovodu, který hovořil o klimatických změnách s tamními vědci, s nimiž mohla jednoduše proběhnout videokonference, podle Rubina naznačuje zcela nefunkční řízení ministrovy kanceláře a celkový kolaps vnitřních kontrolních mechanismů resortu.

Neefektivní diplomacie je širší problém

Clintonová, Kerry, ale i Tillerson se obklopili malým, ale v zásadě neprostupným kruhem spolupracovníků, vysvětluje analytik. Dává také zapravdu kritikům, kteří tvrdí, že se současný ministr zahraničí USA ve své funkci neosvědčil. "Slíbená reforma ministerstva zahraničí není v dohledu, morálka je nízko a americká diplomacie je veskrze neefektivní," míní Rubin.    

Neefektivní diplomacii Spojených států nicméně expert označuje jen za širší problém a odraz stavu, kdy ministerstvo zahraničí nenabízí prakticky žádný směr či pobídky pro diplomaty, kteří tudíž nejednají koordinovaně a nesledují společné cíle.

Za poslední půlstoletí americké ministerstvo zahraničí například nikdy neprovedlo na zkušenostech založenou expertizu, která by rozebrala, proč se vysoká diplomacie vůči "darebáckým režimům" většinou zvrhne, poukazuje Rubin. Dodává, že klíčové postavy diplomatického resortu si neuvědomily, že pokračování v dialogu není vždy cestou k ukončení problému a kompromis není pokaždé řešením.     

"Ano, kritici mají pravdu: Tillersonovo ministerstvo zahraničí nefunguje," přiznává bývalý pracovník Pentagonu. Domnívá se však, že pokud má být resort dán do pořádku, pak je důležité si uvědomit, že jeho úpadku přihlížela hned celá řada ministrů zahraničí z demokratické i republikánské strany.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rex Tillerson Hillary Clintonová John Kerry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Tuleja ministrem pro vědu a výzkum nebude. Nominace se vzdal

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja (TOP 09) se v pátek rozhodl vzdát nominace do funkce. Ve vládě měl nahradit poslankyni Helenu Langšádlovou, jejíž demisi již přijal prezident Petr Pavel.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy