Zvládne Trump reformaci OSN? Organizaci ohrožuje složitá byrokracie

New York - Prezident Donald Trump bude v pondělí hostit mítink v sídle OSN, které se zúčastnit všechny významné hlavy států celého světa. Na hlavním programu bude zapeklitá otázka - jak zreformovat Organizaci spojených národů tak, aby neztratila na vlivu a prestiže.

Účel OSN se nezměnil od roku 1945, kdy byla podepsána Charta OSN. Do letošního roku má organizace 193 signatářů, což z ní dělá nejvýznamnější světovou instituci. Členské státy se zavázaly k vylepšení bezpečnosti - jak ve svých zemích, tak i celosvětově, dodržování lidských práv, humanitární pomoci a udržitelnému rozvoji. Jenže fungování OSN v průběhu let podlehlo byrokratickému zatěžování a v dnešní době rezoluce organizace už nevyřeší žádné konflikty, naopak se stává nesmírně neefektivním.

António Guterres, devátý generální tajemník OSN při nástupu do úřadu sliboval zlepšení a navrácení důležitosti instituce. V lednu 2017 sliboval, že organizace bude transparentnější, integrovanější a členské státy se na ni budou moci spolehnout. Jenže během několika měsíců úřadování se mu toho ještě příliš nepodařilo zrealizovat a pondělní jednání by mělo rozhodnout o budoucím směřování OSN.

Největším problémem organizace je to, že co stát, ten sleduje jiné zájmy. Obecně je jen málo věcí, na kterých se země můžou shodnout. Spojené státy a spojenci by rádi zvýšili účinnost organizace, ale zároveň nejsou ochotní přijmout rozhodnutí ohledně snížení odpadů, protože tyto kroky jsou velmi nepopulární v rozvojových státech, které by svými hlasy mohly rozhodnout o (ne)přijetí potřebných rezolucí.

Rada bezpečnosti má 5 stálých členů - USA, Francie, Velká Británie, Rusko a Čína, přičemž každá z velmocí má jiné priority. Spojené státy by chtěly mezi stále členy dostat nově i Japonsko, které dlouhodobě platí za jejich spojence, ale Čína je vzhledem k historickým konfliktům proti, Rusko nesouhlasí zase s tím, aby se moc ještě více rozdělovala. Z evropských států má ambice i Německo, které pokud se stane stálým členem, dá se to samé úsilí očekávat i od Itálie.

Spojené státy přispívají ze všech zemí nejvíce do finančního rozpočtu OSN a chtěly by uplatnit úsporná nařízení v administrativě. Ostatní státy se však obávají ztráty vlivu a na šetření nepřistoupí. Co se však stane, pokud se OSN úspěšně nezrenovuje? Už teď je vidět, jak veškerá jednání trvají velmi dlouho a vyžadují vysoké náklady ještě předtím, než se státy dohodnou na rozhodnutí. Mnoho kritiků se obává, že OSN není schopno držet krok s novodobými problémy.

Dalším problémem je i roztříštěnost členů. Každá země má svoje vlastní priority a OSN už není ucelenou organizací, která má garantovat světový mír. Zásadní otázkou tak zůstává, zda má instituce ještě pořád význam. Odpověď je zatím ano, ale čím víc se bude struktura a vliv rozpadat, tím víc bude OSN ztracená.

Související

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

Více souvisejících

OSN reformy

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

Putin a další 6leté funkční období. Disponuje mimořádnou mocí v Rusku

Za pouhých pár měsíců před dosažením čtvrtstoletí ve funkci, ruský vůdce, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, Vladimir Putin v úterý složí přísahu na kopii ústavy a zahájí další šestileté funkční období prezidenta, které bude opět provázáno s mimořádnou mocí.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy