Co stojí na pozadí smrtícího zemětřesení v Mexiku? Skandál

Mexiko - Zemětřesení z 19. září v Mexiku zabilo 225 lidí a poškodilo tisíce budov v hlavním městě země. Podle britského deníku The Guardian by však následky nebyly tak tragické, pokud by úřady důkladně vymáhaly konstrukční normy a reagovaly na upozornění občanů.

Mnohé z budov zničených zemětřesením byly předmětem oficiálních stížností jejich obyvatel, napsal britský list. Jen loni obdržel úřad zodpovědný za bezpečnost budov a životní prostředí (PAOT) 1271 podnětů popisujících porušování pravidel územního plánování. Za poslední čtyři roky se takových případů vyskytlo téměř 6000, přičemž ještě před patnácti lety podávali obyvatelé mexické metropole stížností desítky ročně.

Podle The Guardian ničivosti posledního zemětřesení pomohl developerský boom, který město v posledních letech zažívá. Nečekaně vážně byly při zářijových otřesech zasaženy nové nebo čerstvě zrekonstruované objekty. The Guardian dále poukazuje na skutečnost, že kontrolní úřad PAOT je de facto bezzubý, takže přestože jeho pracovníci stížnosti prošetřují, předpisy dodržovány nejsou. "Varujeme před nebezpečím hrozícím obyvatelstvu, ale naše doporučení nejsou právně závazná a další orgány se jimi neřídí pokaždé," řekl mluvčí PAOT Francisco Calderón Cordova.

Něco takového se stalo i Marii Olivaresové. V roce 2013 se nastěhovala do bytu v centru Mexika a po zemětřesení v květnu následujícího roku upozornila úřady na praskliny ve zdech. Celý dům se prý "nakláněl dozadu". Inspektoři při prohlídce problémy zdokumentovali a zjistili potřebu okamžitých oprav. Rezidenty však o svém posudku neinformovali a žádné opravy provedeny nebyly. Minulý měsíc se budova zřítila a jedna z Mariiných sousedek při tom zahynula.

"Mnohé další příběhy dokládají tentýž vzorec. I ve čtvrtích Benito Juárez a Cuauhtémoc spadly budovy, na které si obyvatelé stěžovali," napsal The Guardian. Místní aktivisté prý poukazují na to, že stavební společnosti často obcházejí regulace a úřady města ignorují nespokojenost občanů.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Mexiko zemětřesení v Mexiku zemětřesení v Mexiku (19.9.2017) Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 26 minutami

před 44 minutami

před 52 minutami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 10 hodinami

Hrůzný nález ostatků v Plzni. V řece plavala lidská hlava

Plzeňská policie se od pátečního večera, kdy ve městě probíhaly populární Slavnosti svobody, zabývá nálezem lidských ostatků. Podle dostupných informací vylovili potápěči z řeky Radbuzy v centru města lidskou hlavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy