Obama zpět na politické scéně: Odmítl rozeštvávání společnosti. Proti Trumpovi vystoupil i Bush

New Jersey - Exprezident USA Barack Obama se ve čtvrtek poprvé od odchodu z Bílého domu objevil na veřejné politické scéně. Před mimořádnými volbami guvernérů vyzval voliče, aby odmítli politiku rozdělování, kvůli níž "koroduje" americká demokracie.

Obama vystoupil na shromáždění v New Jersey a Virginii, kam přišel podpořit kandidáty pro tamní volby guvernérů. Součaného prezidenta Donalda Trumpa přímo nejmenoval. Prohlásil, že občané by měli vyslat silný signál o tom, jak si politiku představují. "Co nechceme, je pořád ta stará politika rozdělování, kterou jsme tu viděli mnohokrát už dřív, po staletí," konstatoval Obama.

"Mysleli jsme si, že určitý druh politiky, kterou tu teď máme, jsme už opustili. To bylo před 50 lety," řekl Obama. "Je 21. století, nikoli 19. století," zdůraznil Obama.

Exprezident řekl, že moderní politické postupy nejsou odrazem základních amerických hodnot, mezi které zařadil hlavně vstřícnost. "Objevují se lidé, kteří se schválně snaží ostatní naštvat, chtějí démonizovat osoby, které mají jiné názory, chtějí všechny rozeštvat v zájmu krátkodobého taktického prospěchu. Občas je to k uzoufání," posteskl si Obama.

Podle agentury Reuters mnohé z Obamových poznámek působily jako zjevné štulce vůči Trumpovi, jehož bojovný styl a plamenná rétorika vedly k častým kontroverzím a politickým pnutím.

Obama vyzval stoupence demokratů, aby přiměli jít k volbám i své přátele a příbuzné. V Newarku ve státě New Jersey zdůraznil, že nikdo by neměl pokládat výsledek za daný jenom proto, že průzkumy ukazují na jasné vítězství bývalého investičního bankéře a velvyslance v Německu Phila Murphyho nad republikánským soupeřem, nynějším zástupcem guvernéra Kimem Guadagnem.

"Nevím, jestli jste si toho všichni všimli, ale nemůžete brát jakékoli volby za jisté," řekl s narážkou na loňskou překvapivou porážku demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Demokraté podle agentury Reuters doufají, že Obama jim přivede mladé a váhající voliče, příslušníky menšin. Hlasování, které se v New Jersey a Virginii uskuteční 7. listopadu, podle politologů ukáže, zda jsou demokraté schopni ve volbách těžit z rostoucí nespokojeností s Trumpem.

Soupeření o guvernérské posty a prosincový souboj o jedno senátorské křeslo v Alabamě mohu naznačit, jaká je v USA politická nálada před kongresovými volbami v příštím roce, kdy půjde o obsazení všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a 33 ze 100 v Senátu. Republikáni nyní obě komory ovládají.

Obama hovořil jen několik hodin po dalším exprezidentovi, svém předchůdci v Bílém domě Georgi Bushovi. Také republikánský exprezident nepřímo útočil na Trumpa v newyorském projevu, v němž odsoudil "zastrašování a předsudky" a naopak hájil imigranty a obchod.

"Zdá se, že se povzbuzuje úzkoprsost. Naše politika se zdá být náchylnější vůči konspiračním teoriím a vyloženým výmyslům," prohlásil dále Bush. "Někdy se zdá, že síly, které nás rozdělují, jsou silnější než síly, které nás spojují," dodal s tím, že se například zapomíná na "dynamiku, kterou do Ameriky vnesla imigrace".

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama USA (Spojené státy americké) Donald Trump Prezident USA George W. Bush (jr.)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy