Kdy je násilný čin vražda a kdy už terorismus? Bývalá analytička CIA představuje obtíže s definicí terorismu

NÁZOR - V uplynulých týdnech došlo k dvěma typům tragédií, které opět vyprovokovaly debatu ohledně definice terorismu. Tou současnější, nedávnou, byl další z řady útoku vozidlem na civilisty příznivcem teroristické skupiny IS. V tomto případě je zcela jasné, že šlo o teroristický útok. Nicméně, počet obětí tohoto útoku byl menší než v případě masakru v Las Vegas, jenž je vůbec nejhorším masakrem v novodobých dějinách USA po 11. září, jenž nebyl nazván teroristickým útokem. Bývalá analytička CIA, Cindy L. Otisová, se pokouší vysvětlit, jaké jsou obtíže při definování terorismu a jaké to má důsledky.

Podle bývalého ředitele Národního protiteroristického centra, Michaela Litera, je v americkém teroristickém kodexu více než 50 definic terorismu. Následkem toho je označení pachatele jako teroristy někdy nerovnoměrně aplikováno, tvrdí Otisová. Poukazuje na případ muže, který v roce 2009 zabil dva americké vojáky ve Fort Hood a byl obviněn z vraždy, a to i přes to, že byl v emailovému kontaktu se spolupracovníky al-Káidy, zatímco pachatel New Yorského útoku byl označen za teroristu, ačkoliv se zatím takový kontakt nenašel a byl typem sympatizanta bez hlubší návaznosti na skupinu.

Svou roli v tomto rozlišení hrát zřejmě fakt, že americká zpravodajská komunity teroristickým útokem míní z větší části „záměrné, politicky motivované násilí spáchané na nebojových cílech ze strany subnárodních skupin nebo tajných agentů". Z této definice by tedy útok na vojáky nebyl teroristickým útokem protože vojáci už definice jsou „ozbrojené cíle.“ Nicméně, Otisová upozorňuje na fakt, že dle této definice pod teroristy patří i jednání bílých nacionalistů či jednání útočníka z Las Vegas, přesto jejich činy jsou často považovány za vraždy, nikoliv za akty terorismu.

Částí této definiční nejasnosti je skutečnost, že samotný akt teroru na obětech nemusí znamenat nutně, že pachatel je terorista. V USA se rozhoduje ohledně toho, zda je někdo masovým vrahem či teroristou podle jednotlivých případů a při zvážení několika hlavních věcí – zda-li útočník byl politicky motivován, jakou metodou uskutečnil útok a zda-li měl nějaké vazby na známou teroristickou organizaci.

Označit podezřelého za domácího teroristu poskytuje orgánům pro vymáhání práva větší pravomoc v jeho šetření a s ním spřízněných skupin. Nicméně, neexistuje žádný trestní zákon, který by umožňoval vládě podezřelého obvinit z domácího terorismu, jen z mezinárodního, poukazuje na jistou schizofrenii amerického trestního práva Otisová. Důvodem je neschopnost americké vlády sledovat měnící se vzorec terorismu. Od 11.9. je v USA terorismus spojován především se zahraničními větvemi.

Je to však domácí terorismus, který začíná představovat větší hrozbu. FBI a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost opakovaně upozorňovali, že domácí bílé krajně pravicové skupiny provedly od roku 2001 v USA více útoků než jakákoliv jiná domácí teroristická skupina. Hranice mezi mezinárodním domácím terorismem navíc splývají. Fenomén tzv. osamělých vlků ukazuje, že k radikalizaci může dojít na domácí půdě prostřednictvím internetu.

Proti myšlence vytvoření zákona o domácím terorismu se vyjadřují ti, kteří se obávají, že by takový zákon mohl být politizován a ohrožovat svobodu projevu a ty, kteří se vyjadřují kriticky ke státu, např. protiválečné skupiny nebo environmentální aktivisty.

Termín terorista je nicméně už nyní politizován. Jeho užití je politiky, používáno k vyzdvižení hrozby ze strany určitých skupin a naopak, jeho nepoužití snižuje závažnost nebezpečí ze strany jiných skupin. Zvláště u Trumpa je tento vzorec velmi zřejmý. Americký prezident ihned varuje před hrozbou terorismu, když násilný čin spáchá příslušník islámské komunity, mlčí však, když čin je motivován bílým rasismem. Podle Otisové je tento přístup velmi problematický, protože málo řeší rostoucí hrozbu násilí ze strany příznivců nadvlády bílé rasy.

Související

Více souvisejících

Terorismus Stephen Paddock (střelec z Las Vegas) Sayfull Saipov

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy