Co s podezřelými teroristy? Řešení je prosté, zní z USA

NÁZOR – Během své předvolební kampaně Donald Trump sliboval, že „napěchuje (detenční centrum v zálivu Guantánamo) darebáky“ a naznačoval, že je otevřený možnosti soudit před tamními vojenskými komisemi také americké občany, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm konstatuje, že pochybné fungování těchto vojenských soudů se opět dostalo na přetřes v souvislosti s trestním stíháním Sajfulláha Saipova, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku v New Yorku z minulého týdne.

Rychlá a tvrdá spravedlnost

Ministr spravedlnosti Jeff Sessions označil Guantánamo za „velmi dobré místo“ pro zadržování osob podezřelých z terorismu, poukazuje vlivný server. Dodává, že Trump zase minulý týden naznačoval, že Saipov by měl být poslán do této věznice.

„Saipov nakonec nezamířil na Guantánamo, ale do federální soudní síně, kde bude čelit trestnímu obvinění,“ konstatuje Washington Post. Tento postup označuje za nejlepší možný a Bílý dům, své rétorice navzdory, si zřejmě uvědomil, že z opakování chyb ohledně Guantánama neplyne žádný přínos.

Žalobci předpokládají, že Saipov zabil osm lidí, když najel vypůjčenou dodávkou na cyklostezku na jižním Manhattanu, přičemž inspiraci čerpal u Islámského státu, rekapituluje editorial. Odkazuje také na Trumpovu odpověď na dotaz novinářů, zda by Saipova poslal na Guantánamo – prezident by dle svých slov takovou možnost „zajisté zvážil“.

Trump později označil justiční systém za „vtip a výsměch“ a konstatoval, že Saipov si zaslouží „mnohem rychlejší a mnohem tvrdší (spravedlnost), než jakou máme nyní“, připomíná washingtonský deník.

Ještě týž den ministerstvo spravedlnosti nicméně Saipova obvinilo z terorismu u civilního soudu, podotýká Washington Post. Dodává, že navzdory Trumpovým návrhům, které podpořili také republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham, není zdaleka jisté, že americká vláda má pravomoc jednat se Saipovem jako s válečným zajatcem a postavit ho před vojenský soud.  

„A jak Trump zřejmě zjistil následující den, justiční systém ukázal, že dokáže vykonávat ‚rychlou a tvrdou spravedlnost‘ vůči osobám usvědčeným z terorismu,“ deklaruje editorial. Připomíná, že pouhé dva dny před obviněním Saipova americká vláda oznámila, že i Mustafa al-Imam podezřelý z útoků na diplomatické objekty USA v libyjském Benghází z roku 2011 bude souzen u federálního soudu, ačkoliv byl zatčen v zahraničí.

Chaos a bahno

Zatímco Trump přemýšlí o poslání Saipova na Guantánamo, tamní systém soudních vojenských komisí zabředává do chaosu, varuje Washington Post. Poukazuje na stanovisko právníků zastupujících vězně obžalované ze zosnování útoku na americkou vojenskou loď USS Cole, kteří údajně nemohou z etických důvodů hájit své klienty, jelikož by je při poradách s mandanty mohla vláda odposlouchávat.

Vojenský soudce v reakci obvinil generála, který dohlíží na všechny obhájce působící na Guantánamu, z pohrdání soudem a nařídil mu domácí vězení, podotýká vlivný deník. Doplňuje, že právní bitva pokračuje, ačkoliv představitelé Pentagonu generálovi trest pozastavili.

„Toto není ‚rychlá spravedlnost‘ a Trumpova administrativa učinila správné rozhodnutí, když odmítla toto bahno prohlubovat,“ kvituje vlivný server. Zdůrazňuje, že i „rychlá a tvrdá spravedlnost“ musí stále naplňovat právní standardy a Trumpovy tweety požadující trest smrti pro Saipova podkopávají nejen žalobu proti podezřelému Uzbekovi, ale také sílu a nezávislosti amerického justičního systému.

Je dobře, že prezident vložil svou důvěru v pracovníky ministerstva spravedlnosti, kteří budou soudit Saipova v souladu s veškerými existujícími právními možnostmi, ale nepřekročí je ani o píď, kvituje Washington Post. Dodává, že Trump by měl nyní mlčet a nechat spravedlnost pracovat.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Guantanamo U.S. Base Terorismus Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017) Sayfull Saipov

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy