Jak udeřit na Kima? USA zvažují akci "zkrvavený nos"

V souvislosti s nedávnými severokorejskými raketovými testy se v amerických vojenských kruzích rozhořela debata, jak na ně adekvátně reagovat. Jednou z možností je i omezený preventivní útok. Má ale svoje úskalí. Píše o tom server foreignaffairs.com.

Severní Korea se velmi snaží vyvinout jadernou zbraň. Probíhají rovněž testy nových raket. Vše je přitom doprovázeno útočnou rétorikou severokorejského diktátora Kim Čong-una o vymazání všech nepřátel ze světa. Státy v daném regionu, jež se cítí severokorejskými jadernými ambicemi ohroženy, si lámou hlavu nad tím, jak problém vyřešit. Co nejefektivněji a zároveň bez krveprolití.

Jednou z možností je podle expertů americké armády omezený úder na severokorejská vojenská zařízení známý pod názvem „zkrvavený nos“. Šlo by ale opravdu o šetrné řešení nebo by svět zatáhl do vleklé a krvavé války?

Takový útok by v první řadě musel být nečekaný. To ale není vůbec jednoduché. Japonsko a Jižní Korea by musely aktivovat své armády pro případ vypuknutí války. Rovněž by bylo potřeba evakuovat civilní obyvatelstvo. Možná by se Američané před úderem pokusili z oblasti odvézt své vojáky a civilní zaměstnance (je jich zde na 10 000). A je tedy velmi nepravděpodobné, že by operace takového rozsahu nevzbudila severokorejské podezření. Jistě, Američané by se mohli pokusit celou operaci provést bez informování Japonska a Jižní Korei. Takové rozhodnutí by ale mohlo zle narušit vzájemné vztahy.

Druhým problémem je, že USA by v případě útoku musely přesvědčit Severní Koreu (a zejména Kim Čong-una), že cílem jejich útok není dobytí země či změna režimu, ale pouze samotná likvidace jaderných zbraní. To samo o sobě bude velmi složité. Nedůvěra k Americe je jedním z pilířů severokorejské politiky. Jaderné zbraně navíc hrají v Kimově říši mnohem důležitější roli, než by se mohlo na první pohled zdát.

Režim jejich vlastnictví pokládá za jakýsi důkaz suverenity a soběstačnosti. Čili možná i kdyby Kim Čong-un Američanům uvěřil, že jim jde pouze o likvidaci raket, stejně by v konečném důsledku vypukla na poloostrově regulérní válka, jelikož v Kimově vnímání jsou „jaderné zbraně“ a „režim“ do jisté míry totéž.

Celá akce je složitá i z vojenského hlediska. Experti Pentagonu se nedávno vyjádřili v tom smyslu, že omezené letecké údery nemusí ke zničení celého severokorejského jaderného potenciálu stačit. Zařízení jsou často ukryta v podzemí. Generálové jsou tak toho názoru, že ke kompletnímu jadernému odzbrojení by nakonec stejně bylo nutno provést pozemní invazi. A do té se nikomu nechce.

Podle studie jíž si nechal Pentagon udělat v roce 1994 by v případě invaze do Severní Korei bylo zraněno a zabito 52 000 Američanů a 490 000 Jihokorejců během prvních tří měsíců. Pro porovnání – 52 000 Američanů bylo zraněno v Iráku od roku 2003 do dnešního dne.

Související

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) jaderné zbraně - Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 8 hodinami

před 14 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy