Nechováte se jako spojenci NATO, Islámský stát stále přežívá, zní z Washingtonu

Washington/Ankara - Turecký útok na severosyrské město Afrin, které měli pod kontrolou Kurdové, vyvolal hlubokou krizi americko-tureckých vztahů. Právě o tom by měli především diskutovat americký prezident Donald Trump se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem při středečním telefonickém rozhovoru. Jak se bude vyvíjet vztah dvou zemí NATO dál? O tom informovala americká televize CNN

Podle CNN je turecký útok na kurdské území na severu Sýrie jen poslední kapkou rozporů mezi Spojenými státy a Tureckem, kteří jsou jinak spojenci v NATO. Televize připomíná například turecké spojení s Íránem a zadržování amerického pastora.

Současný rozpor je v tom, že se oba státy nedokáží shodnout na tom, jestli jsou Lidové obranné jednotky (YPG), které jsou tvořeny především Kurdy, teroristickou organizací, nebo ne. Zároveň obě země nemohou nalézt shodu v postoji k porážce Islámského státu.

Navíc se stala další věc, kterou nikdo nepředpokládal - Erdoğan začal směřovat Turecko blíže Rusku Vladimira Putina. Toto spojenectví vyvolává v NATO řadu otázek. "Panuje tu nejistota. Nikdo neví, co se děje, kam se budeme ubírat," prohlásil někdejší ambasador EU v Turecku Marc Pierini.

Jiný bývalý velvyslanec, Američan Eric Edelman tvrdí, že spory trvají již déle. "Vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem jsou napjaté delší dobu. Toto napětí je nějakým způsobem zakořeněno již v povaze Erdoğanova režimu, který podporuje do jisté míry antiamerikanismus," řekl Edelman.

O napětí by spolu měli mluvit oba prezidenti, kteří si naplánovali telefonickou výměnu názorů právě na dnešek. Potvrdila to mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Televize uvádí, že stejně, jako vzrůstá napětí mezi Tureckem a Amerikou, tak také chladnou turecko-evropské vztahy. Došlo to tak daleko, že čtyři státy EU se vyslovily proti vstupu Turecka do Unie. Zdůvodňovali to především nesvobodou v tisku, justici, apod.

Horší je to se situací ohledně členství v NATO. Jak říká Edelman, NATO nemá žádný mechanismus pro vyškrtnutí některé z členských zemí. Přitom Turecko otevřeně spolupracuje s Ruskem a například nakupuje ruské zbraně, které "nejsou kompatibilní s vojenskou technikou NATO".

"Turecko se nechová, jako člen NATO," kritizoval Erdoğanovu politiku Edelman. Nejaktuálnějším tématem sporu mezi zeměmi jsou syrští Kurdové.

Ankara totiž vidí v syrských Kurdech separatisty a teroristy. Podle nich představují hrozbu pro teritoriální celistvost Turecka. Kurdové jsou naproti tomu podporování Spojenými státy. Takovou spolupráci označil Erdoğan za "napomáhání teroristické organizaci".

Rozdíly jsou navíc i v pohledu na teroristickou organizaci Islámský stát. Podle Turecka je zcela poražena, to však Amerika odmítá. "Islámský stát je od porážky ještě hodně daleko. Teď není vhodná chvíle pro to odvracet pozornost," stálo ve vládním prohlášení.

S tím však Turecko nesouhlasí a požaduje po Spojených státech, aby stáhly své jednotky ze Sýrie a neposkytovaly Kurdům další zbraně.

Jak se konflikt mezi oběma zeměmi vyřeší, ukáže až čas. Jedno je ovšem jisté - Turecko nebude v nejbližší budoucnosti vnímáno jako spolehlivý partner NATO, nýbrž jako člen, který se pokouší za každou cenu dělat obstrukce.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Donald Trump Recep Tayyip Erdogan NATO Afrin (Sýrie) Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy