Jak by vypadal útok na Sýrii? Skončil by válkou mezi USA a Ruskem

Washington - Prezident Donald Trump po chemickém útoku v Douma, jasně dává na vědomí, že jeho trpělivost s Asadovým režimem je u konce, píše nationalinterest.org. I přesto, že svojí rétoriku poněkud zmírnil, nezastírá, že je připraven vydat rozkaz k případné intervenci v Sýrii. To by mohlo vést k případné konfrontaci mezi USA a jeho spojenci na jedné straně, a Ruskem a Íránem na straně druhé. Vedle toho, jak by taková intervence měla vypadat, jsou zde i pochybnosti, zda prezident bez souhlasu kongresu, k ní vůbec muže vydat rozkaz.

Na otázku, zda je prezident Putin a Rusko zodpovědné za útok v Douma, Trump odpověděl, že možná. Pokud vyšetřování prokáže jejich vinu, slibuje Trump, že za to zaplati „Všichni zaplatí svojí cenu. I on (Putin). Každý,“ prohlásil americký prezident. Vedle toho na svém twitterovém účtu zkritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za to, že intervenci neprovedl již před léty, nezastavil „zvíře Asada“ a nezabránil mnoha civilním obětem. Přesto svojí rétoriku, americký prezident zmírnil, a na rozdíl od doby těsně po útoku, již neobviňuje přímo Rusko a Irán, ale pouze režim Bašára Asada.

Ve Washingtonu se mezitím rozhořel spor o podobu případné intervence.  Nejdravější republikánští jestřáby jako jsou senátoři Lindsey Graham, John McCain a Susan Collinsová prosazují masivní invazi bez ohledu na občany a ozbrojené síly ostatních zemí v Sýrii. Daleko opatrnější je ministr obrany John Mattis „Právě teď nevylučuji nic. První věc, kterou musíme prošetřit, je, proč jsou vůbec stále používány chemické zbraně, když Rusko je garantem toho, že byly všechny odstraněny.“ Největší problém a překážkou operace v Sýrii je masivní přítomnost ruských a iránských sil v zemi. "Musíme zopakovat, že vojenské zásahy v Sýrii, kde jsou ruské síly nasazeny na žádost legitimní vlády, za podvodných a falešných záminek, jsou naprosto nepřijatelné a mohou mít velmi vážné důsledky," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. To podtrhuje nedávné vyjádření náčelníka generálního štábu ruské armády generála Valerije Gerasimova. "Budou-li ohroženy životy ruských vojáků a důstojníků, ozbrojené síly Ruské federace odpoví tvrdě proti jakýmkoliv útokům," řekl Gerasimov 13. března.  Generál také poznamenal, že ruská armáda má tento rozkaz přímo od Vladimira Putina.

Jak by případný útok na Sýrii vypadal? „V první řadě by byly vystřeleny nízkoletící křižující střely Tomahawk z ponorek a bombardérů B-52, “ předjímá bývalý pilot B-52 a letecký a vojenský analytik Mark Gunzinger, pro server nationalinterest. Org, „Proti nim nemají ani Asad ani Rusové obranu.“ Tomahawky by silně narušily protileteckou obranu. Poté by byly nasazeny americké letecké síly. Odborníci se shodují, že především souboj ruských protiletadlových systému S-400 a amerických stihaček F-22 by byl dosud nevídaný střet moderních technologií.

A jaká by byla ruské odpověď? Pokud by Američané zasáhli ruské nebo spojenecké jednotky, Moskva by odpověděla plnou silou. „Kreml by neblufoval. Pokud by došlo k útoku na naše jednotky, měli bychom tady válku,“ varuje ředitel Ústavu mezinárodních vztahů moskevské ekonomické univerzity Vasilij Kašin. Ruská odpověď by se dle něj neomezila na Blízký východ. Ruské letectvo a rakety by udeřily na Američany a jejich spojence ve všech koutech světa včetně Evropy. „Mohlo by se to naprosto vymknout kontrole,“ varuje Kašin.

Vážnost situace podtrhuje i to, že současná syrská krize je přirovnávána ke kubánské raketové krizi v 60. letech 20. století. Tehdy se po rozmístění sovětských raket na Kubě a americkém tlaku na jejich odstranění, přiblížil svět snad nejvíce ve své historii k nukleární válce. Stále více jsou slyšet názory, které prezidentu Trumpovi upírají právo na rozhodnutí v případném masivním útoku na Sýrii. Ve svém komentáři John Allen Gay, ředitel Společnosti Johna Quincy Adamsa, ve svém komentáři pro nationalinterest.org, připomíná, že podle ústavy by o podobné akci, zvláště pokud může mít takové důsledky, měl prezident nejdříve požádat o schválení kongres. „I přesto, co špatného se v Sýrii děje, nejedná se o přímé ohrožení naší země a našich zájmů. Není důvod k okamžitému jednání. Takové vážné rozhodnutí, by tedy měl zvážit i kongres,“ doručuje Gay.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Donald Trump B-52 Stratofortresses Vladimír Putin Americká armáda (U.S. ARMY) Rusko střela s plochou dráhou letu Tomahawk USS Ross

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Čekání na schválení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy