Mohou USA vyhrát třetí světovou válku bez použití nukleárních zbraní? Rusko bez nich nemá příliš šancí, tvrdí expert

NÁZOR - Útok USA v Sýrii opětovně otevřel možnost většího vojenského konfliktu mezi nukleárními mocnostmi. Není pochyb, že ruský nukleární arzenál slouží jako hlavní odpuzovač případného vojenského konfliktu mezi USA a Ruskem. Na druhou stranu, hrozba absolutního zničení je děsivá i pro Rusko. Jaderné zbraně stranou, dokázaly by USA porazit Rusko čistě z pozice konvenční síly? Na to hledá odpověď Dan Plesch, Centre for International Studies and Diplomacy SOAS University of London.

Vojenské výdaje USA jsou největší na světě. V roce 2016 vydaly Spojené státy na armádu okolo 611 miliard dolarů. Jedná se o mnohem větší balík peněz, než kolik vydalo ostatních osm zemí s nejvyššími výdaji na armádu. Druhá Čína věnovala na armádu 215 miliard dolarů, třetí Rusko necelých 70 miliard dolarů. Kromě této trojice se v žebříčku umístila trojice evropských států – Francie, Velká Británie a Německo.

S čistě ekonomického hlediska se tedy Rusko na USA nechytají. Přes veškeré své značné vojenské výdaje se Rusko v podstatě neobstojí ani proti spojeným silám Francie a Německa, které v roce 2017 na armádu věnovaly v součtu 90 miliard dolarů, o 50% více než Rusko, přitom s mnohem menším procentuálním zastoupením HDP (u Ruska je to 5,9%). Samotná Francie má silnější lodě než Rusko, ruská baltská flotila je stejného rozsahu jako dánská a poloviny velikosti německé flotily.

USA kromě větší vojenské flotily nad Ruskem a Čínou vítězí, co se týče množství raket. Americké námořnictvo má k dispozici 4 000 raket typu Tomahawk a spolu s letectvem v současné době přebírají 5 000 konvenčních raket JASSM s rozsahem 200-600 mil. Tyto rakety jsou obtížně zachytitelné pro radar a jsou navržené tak, aby zničily vybrané cíle typu jaderných raket. Rusko a Čína nemají nic podobné kvantity nebo kvality, které by ohrozilo americkou pevninu.

Rusko může ohrozit USA nukleárními raketami, ale USA ještě před 11. zářím iniciovali program Prompt Global Strike (Okamžitý globální úder), podle něhož by měla být americká armáda schopna konvenčními zbraněmi zničit ruský systém jaderné obrany. Programu stanovuje, že Američané mohou během 60 minut zaútočit kdekoliv na Zemi.

Pokud by došlo k uskutečnění tohoto plánu, USA v prvé řadě musí být schopné zneškodit a přinejmenším „oslepit“ ruské radary. Ty jsou staré a rozpadají a proto Ruska není příliš připravené na přežití takového útoku. Nicméně, i USA jsou závislé na svých satelitech a Rusko se usilovně snaží přijít s vlastním arzenálem, schopným je vypnout.

Po zneškodnění ruských satelitních systémů přijde na řadu hlavní část operace, kterou je likvidace okolo 200 fixních a 200 mobilních raket na zemi.  K tomu poslouží v hlavní míře letectvo. Ruská bombardovací letadla se datují do sovětské éry, takže pro USA nepředstavují příliš velkou hrozbu. Zato americké neviditelné stíhačky představují velký problém pro ruské letectvo.

Na moři Rusko ještě více zaostává. USA jsou připravené zničit jeho ponorky v okamžitém úderu ještě ze vzduchu. Během studené války dokázaly americké a britské ponorky zastínit svoji přítomnost před sovětskými ponorkami a nedá se očekávat, že by zrovna v této oblasti Rusové dosáhlo větších pokroků.

Úspěch jakékoliv válečné operace je v USA do značné míry determinován veřejným míněním. Plech upozorňuje na skutečnost, že zahraniční oběti mají obecně malý dopad na domácí politiku USA. Ani stovky tisíc mrtvých iráckých civilistů, kteří zemřeli následkem irácké invaze, neměli negativní politický dopad na prezidenta George W. Bushe. Dá se čekat, že taktéž by to bylo v případě útoku na Írán a KLDR, zvláště pokud by byly použity „humanitární“ zbraně. Podle výzkumu Stanford University by dokonce americká veřejnost nebyla ani proti preventivnímu použitá nukleárních zbraní, pokud by to neohrozilo USA.

Proč je Rusko hrozba?

Proč, pokud je tedy Rusko v porovnání s USA takto slabé, je stále považováno za velkou vojenskou hrozbu. Důvodem jsou stále jeho nukleární kapacity – USA musí být schopny se jich v případě preventivního úderu zbavit v několika minutách. Názorový server Bloomberg View poukazuje na odlišnou formu současného válčení, kde spíše než masivní konveční síly se ke slovu dostávají malé, agilní jednotky. Rusko je v jejich využívání velmi schopné a na rozdíl od příliš rozkročených USA si pečlivě vybírá své strategické cíle. Je schopno vést velmi levnou, ale velmi účinnou informační válku, kterou může zabránit a znehodnotit tradiční vojenské operace – syrský útok a s ním spojená kontroverze je toho důkazem.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko válka vojenský útok

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 8 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 8 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Počasí bude na druhý květnový svátek chladnější, ukazuje předpověď

Druhý květnový svátek se ponese v mírně chladnějších teplotách. Podle ČHMÚ.cz se ochladí pod hranici 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy