Tajemná armáda OSN? O těchto vojácích se moc nemluví. Proč?

New York - Mírové síly OSN, tedy takzvané modré přilby se objevují ve světě všude, de dochází k válečným konfliktů. K prvnímu nasazení těchto sil došlo právě před 70 lety. Pojďme se nyní na jejich historii blíže podívat.

Základním úkolem OSN bylo udržování míru. Krátce po jeho začátku se uvažovalo, že by OSN mělo svoje vlastní ozbrojené síly, které by vstoupily do ozbrojeného konfliktu a silou by bojující strany od sebe odtrhly.

 Albert Einstein dokonce navrhoval OSN vybavit atomovými zbraněmi. Z těchto plánů však brzy sešlo. Žádná ze světových mocností nechtěla dát do ruky OSN takovou moc. Navíc se rozhořela Studená válka a ani jedna strana nepotřebovala dalšího silného hráče.

První misí OSN se stala UNTSO tedy United Nations Truce Supervision Organization. Tato mise měla dohlížet na dodržování příměří po válce o nezávislost Izraele. I po 70 letech od jejího spuštění stále funguje. Jejich úkol se podobal již moderním misím. Má zabránit střetům mezi oběma stranami, zajišťovat jednaní mezi nimi a udržovat příměří.

V roce 1950 schválila rada bezpečností operaci na potlačení komunistické agrese v Korei. Veleni převzali Američané. Dodnes se oficiálně jedná o jedinou válku, které se zúčastnily jako jedna strana konfliktu vojska OSN. Ty oficiálně střežily demilitarizovanou zónu z jižní strany až do roku 1967.

V roce 1956 byly založeny Pohotovostní jednotky OSN, které byly nasazeny k uklidnění Suezské krize. Jednotky byly poprvé vybaveny modrými přilbami a jejich vozidla měla bílou barvu. To jsou rozpoznávací znaky jednotek OSN dodnes.  

Za sedmdesátiletou historii byly modré přilby nasazeny v mnoha konfliktech, kde pomáhali prosadit mír a zabránili mnoha masakrům civilistů. Vzpomeňme namátkou na mise Kypru (1964-dosud), Dominikánské republice (1963-65), mnoha misím v Africe jako bylo Kongo (1960-64), ve Středoafrické republice (1998) nebo v Pobřeží slonoviny (2003).

Jednotlivé mise nejsou dnes prováděny samostatným vojsky OSN, ale jednotky do nich dodávají jednotlivé státy.

Bohužel, během misí OSN se stala poměrně mnoho selhání, kdy vojska OSN při plnění své mise naprosto selhala. Mise v Kongu v 60. letech nedokázala zabránit občanské válce, která propukla po stažení modrých přileb naplno.

 Největší selhání však přišla v 90. letech. Mise ve Rwandě měla zabránit občanské válce. Ta, i přes přítomnost modrých přileb v zemi propukla a vojáci OSN nebyli schopni ji zastavit. Genocida Tutsiů a umírněných Hutů si vyžádala za 100 dní přes milion mrtvých (téměř pětinu obyvatel Rwandy).

K ještě horšímu případu došlo při misi UMPROFOR v bývalé Jugoslávii. Nizozemští vojáci OSN vytvořili ve Srebrenici tzv. bezpečnou zónu. Tu oblehli Srbové. Nizozemci se s nimi dohodli a nechali zde na pospas polovojenským srbským jednotkám asi 15 000 bosenských muslimů. Odhaduje se, že bylo povražděno až 8000 mužů a mnoho žen bylo znásilněno.

V poslední době, se čím dál častěji mluví o násilnostech a znásilňování, kterých se měli dopustit vojáci OSN z afrických zemí na misích v Súdánu a Pobřeží slonoviny. Vedle několika stovek případů znásilnění, mělo dojít i k vraždám a rabování.  

I přes tyto excesy, jsou většinou mírové mise OSN ku prospěchu zemí, kde probíhají. Dosud OSN provedla 72 misí. 56 jich bylo již ukončeno a 16 stále probíhá. Přejme si, aby dalších již nebyla potřeba a současných ubývalo.      

Související

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

Více souvisejících

OSN USA (Spojené státy americké) Rwanda jugoslávie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy