Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo drží v rukou osud světa

NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje Beatrice Fihnová, právnička a výkonná ředitelka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní. V komentáři pro server CNN konstatuje, že tomu tak je na základně chybného předpokladu, že Donaldu Trumpovi a Kim Čong-unovi leží na srdci naše kolektivní dobro.

Hodní a zlí

"Prezident Trump nám ukazuje, jak nebezpečné je svěřit naše životy do rukou hrstky prchlivých mužů," deklaruje aktivistka. Připomíná, že během jediného měsíce šéf Bílého domu torpédoval fungující dohodu o íránském jaderném programu a potopil skvělé naděje, že prostředkem k denuklearizaci Severní Koreje bude její zapojení do přímé diplomacie.

Ve čtvrtek pak Trump podle Fihnové pohrozil hromadnou vraždou milionů nevinných civilistů, když odvolal chystané setkání s Kim Čong-unem na základě uraženosti a tvrdých slov severokorejského vůdce. "Cítí se někdo více bezpečně?" pokládá řečnickou otázku ředitelka.

Lež, kterou jaderné mocnosti říkají již sedm desetiletí lidem, dle právničky zní, že nejbezpečněji se žije jen krůček od anihilace, jelikož jaderné zbraně vlastní ti "hodní", kteří tím odradí ty "zlé" od toho, aby jaderné zbraně chtěli vůbec získat. Hodným má být v tomto případě Trump a zlým Kim, vysvětluje Fihnová s tím, že příběh je až příliš známý.

"Ve skutečnosti je největší hrozbou, které čelíme, především samotná existence jaderných zbraní," nebere si servítky aktivistka. Odkazuje na zkušenost jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který žije v dosahu konvenčních zbraní, kterými KLDR permanentně míří na Soul, aby je mohla odpálit dříve, než americké atomové arzenály případně zničí severokorejský režim.

Neexistuje přitom vojenský scénář, při kterém by v prvních minutách jakéhokoliv konfliktu na Korejském poloostrově nezahynuly desítky tisíc Jihokorejců, poukazuje ředitelka. Konstatuje, že v tomto ohledu se nejhorší Munovy noční můry naplnily loni, kdy Trump svou válkou slov přiblížil poloostrov na pokraj jaderné destrukce.

Munovým řešení přitom byla jednak opatrná diplomacie vůči KLDR a zároveň jemné hlazení Trumpova ega, vysvětluje Fihnová. Naznačuje, že jihokorejský prezident by mohl být nominován na Nobelovu cenu za mír, jelikož tento přístup zafungoval a Munovi se podařilo přimět Trumpa, aby se pokusil o státnickou diplomacii, a Severní Koreu k souhlasu s denuklearizací.

Existuje naděje

"A na moment se svět upínal k naději, že to bude fingovat," pokračuje právnička. Připomíná, že ve čtvrtek ráno KLDR v ryze symbolickém gestu teatrálně vyhodila do vzduchu svou zkušební jadernou střelnici, na což ale Trump reagoval tím, že vyhodil do vzduchu celý mírový proces.

To vše vede aktivistku k závěru, že pro zajištění naší bezpečnosti nemůžeme spoléhat na tyto dílčí dohody o jaderných zbraních a muži s prchlivými egy by neměli požívat důvěry světa při řešení takových existenčních krizí.  

Řešením je zákaz jaderných zbraní za pomoci smlouvy, která by zahrnula všechny státy světa, domnívá se Fihnová. Poukazuje, že loni seznam signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní čítal 122 zemí, přičemž úmluva se má brzy stát součástí mezinárodního práva.

"Velice jednoduše, pokud kdokoliv vlastní jaderné zbraně, jde o smrtící hrozbu pro lidstvo, která nás nemůže nechat v klidu," píše ředitelka. Dodává, že Jihokorejci by neměli usínat za přemítání, zda jeden tweet zpoza Pacifiku nezpůsobí, že se již ráno neprobudí.

Pro Korejce stále existuje naděje, míní aktivistka. Připomíná, že Trump obvinil Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní z upínání se k magické vizi bezjaderného světa. Aktuální dění ovšem naopak demonstruje, že organizace je realistická a předkládá legitimní postup k denuklearizaci za pomoci multilaterální smlouvy, kterou nelze roztrhat, pokud se někdo cítí ukřivděný, tvrdí Fihnová.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Jaderné zbraně Donald Trump Kim Čong-il

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy