Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou

Washington - Terorismus definuje encyklopedie jako užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů. Poměrně jasná definice. V současné chaotické době se však soudy nemohou shodnout na tom, kdy se jedná u některých případu o terorismus a kdy ne, upozorňuje na webu National Interest Antonia Wardová.

Po celé dějiny lze jen těžko rozeznat, co jsou akce „rebelů“ a co „teroristů“. Zaleží na tom, zda vyhrají. Problém však nastává ve chvíli, kdy dojde k menším útokům a pachatel přežije a nad jeho osudem mají rozhodnout soudy. V té chvíli nastává problém. Často se totiž ukazuje, že osamělí teroristé a útočníci nejsou právě duševně v nejlepším stavu. A i pokud je terorista uznán schopný soudu, neshodnou se soudy na tom, zda byl čin terorismem nebo ne.

Jako příklad dává Wardová tři případy.

Darren Osborne si stahoval a studoval materiály Britain First, krajně pravicové britské politicke organizace. Osborne navíc měl také kontaktovat jednoho z jejích vůdců. Prohlásil, že „zabije všechny muslimy". Poté úmyslně najel automobilem do davu před mešitou ve Finsbury Park v Londýně. Zabil jednoho člověka a 12 dalších zranil.

Tento násilný čin připomínal podobné útoky jednotlivců inspirovaných extrémistickou islamistickou ideologií, jako byl útok v Nice v roce 2016 nebo na Westminsterském mostě v roce 2017. Soudkyně, která měla Osbornův případ na starosti, během procesu překvalifikovala útok na teroristický čin.

Jiná byla situace v USA. Střelec z Jižní Karolíny, Dylann Roof, zavraždil v Charlestonu v roce 2015, během studia bible, devět černošských farníků. Roof tak chtěl vyvolat mezirasovou válku. Byl členem rasistické organizace Rada konzervativních občanů, která podobné myšlenky rozšiřuje. Roof byl však odsouzen za zločiny z nenávisti a ne za terorismus.

Ještě křiklavějším rozporem v kvalifikaci terorismu a normálního násilí, se stal případ ze San Bernardina z roku 2015. Manželé Syed Rizwan Farook a Tashfeen Maliková, původem z Pákistánu, povraždili v centru pro postižené 14 osob. Na útěku pak byli zastřeleni. Přestože oba neměli kontakty na islamisty, hovořili o džihádu. Jejich čin nebyl kvalifikován úřady jako terorismus, ale „čin domácích radikálů“.

Výše jmenované případy vzbuzují otázku, zda jsou teroristickými organizacemi i organizace, které samy neorganizují ani nepáchají teroristické činy, ale ideologie, kterou hájí a rozšiřují, vede některé jedince k páchání teroristických činů. Podle Wardové to do budoucna před právníky a zákonodárce staví mnoho otázek, které budou klíčové pro definování teroristických činů. Bude potřeba přehodnotit většinu zákonů týkajících se terorismu znovu určit hranici mezi „obyčejným“ masovým násilím a politicky motivovanou akcí, dodává Wardová.      

Související

Více souvisejících

Terorismus Střelba v San Bernardinu (2.12.2015) teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Dylann Roof (střelec z Charlestonu) Darren Osborne (terorista)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy